Būti tėvais
komentarai 6

Nėštumo pradžia (1-4 sav.)

Kaip prasideda vaikelis, visi bent paviršutiniškai žinome, bet va, kada – jau keblesnis klausimas. Dažniausiai moteris pasijunta nėščia apie 4-5 nėštumo savaitę. O iš tiesų pirmą ir antrą savaitę ji net visai nėra nėščia! Kodėl?

Nėštumas paprastai yra skaičiuojamas ne nuo faktinės pastojimo dienos (nes jos praktiškai nieks ir nežino, dažniausiai 😉 ), bet nuo paskutinių menstruacijų pirmosios dienos. Vadinasi, pirmąją „nėštumo“ savaitę moteris iš tiesų kraujuoja, o antrąją – organizmas pradeda kauptis ovuliacijai ir tikrasis nėštumas (na, jeigu buvo atlikti tam tikri veiksmai 😉 ) prasideda tik maždaug 2-3 „nėštumo“ savaitę, taigi natūralu, kad pirmieji nėštumo požymiai pasirodo apie 4-5 savaitę.

4 sav. vaikelis atrodo šitaip:

Tas ląstelių darinys, kol kas vadinamas embrionu, yra maždaug obuolio sėklos dydžio. Jis dalijasi į tris sluoksnius, iš kurių susidarys organai ir audiniai. Iš viršutinio sluoksnio susidarys smegenys, stuburas ir nervai, iš viduriniojo – širdis ir kiti kraujo apytakos organai, iš trečiojo – plaučiai ir virškinimo sistema.

Jau veikia placentos ir virkštelės užuomazgos. Placenta jungia mamos ir vaikelio kraujo apytaką. Ji įsitvirtina gimdoje ten, kur yra gemalas, o jos centre prisikabina virkštelė. Placenta visą nėštumą aprūpins mažylį maisto medžiagomis ir pašalins atliekas. O tos maisto medžiagos ir deguonis vaikeliui pateks per virkštelę.

Jeigu moteris intuityviai nepajunta esanti nėščia, tą parodo

 • neprasidedančios menstruacijos (nors gali „pateplioti“, kol kiaušinėlis galutinai įsitvirtins gimdoje),
 • šleikštulys ar pykinimas dėl placentos išskiriamo hormono (bet pasireiškia ne visoms ir ne vienodai smarkiai),
 • padidėjęs jautrumas kvapams, keistas skonis burnoje (irgi ne visoms),
 • tempimas pilvo šonuose arba panašus maudimas kaip per mėnesines,
 • mieguistumas, nuovargis, dirglumas, nuotaikų kaita (deja, labai primena PMS),
 • jautrios krūtys (irgi primena PMS),
 • dažnesnis noras šlapintis,
 • miego sutrikimai, košmariški sapnai,
 • padidėjusi ir nekrentanti bazinė kūno temperatūra,
 • teigiamas nėštumo testas! (čia jau tikrai visoms, kurios tokį testą darosi 🙂 Na, nebent testas nekokybiškas…)

Jeigu čia apie jus, sveikiname, turėsite mažą žmogutį 🙂 Užsiregistruokite pas ginekologą, kad patvirtintų nėštumą ir nustatytų tikėtiną gimdymo datą. Nuo tada, kai pasijutote nėščia, jums liko maždaug 35-36 savaitės („vadovėlinis“ nėštumas iš viso trunka 40 sav.) apsiprasti su mintimi, kad būsite mama, pasirūpinti žiniomis ir daikteliais, reikalingais mažyliui, džiaugtis buvimu su būsimu vaikeliu ir stebėtis tais neįtikimais dalykais, vykstančiais jumyse.

Nėštumo pradžioje (ir dar prieš planuojant kūdikį) patariama vartoti folinę rūgštį (iki 12 sav.), nes ji padeda formuotis vaikelio nervų sistemai. Be abejo, viso nėštumo metu sveikai maitintis ir vengti tabako bei svaigalų, kitų žalingų organizmui medžiagų (tiek maiste, tiek buitinėje chemijoje, tiek kosmetikoje, vaistuose ir visur kitur). Gerai būtų reguliariai mankštintis – kelia spaudimą, kuris paprastai nukrenta, kelia nuotaiką, didina žvalumą, gerina kraujo apytaką visame kūne, stiprina ir ruošia būsimiems išbandymams. Žinoma, persistengti nereikėtų 😉 Geriausia sportuoti tai, ką iki tol sportavote, nebent sumažinti apimtis, tempą, krūvį, arba išbandyti jogą, mankštą baseine.

Malonaus laukimo!

Tekstas parengtas pagal babycentre.co.uk, womenshealthcaretopics.com, parentsconnect.com, pampers.lt ir kuklią patirtį.

Paveikslėlis iš babycentre.co.uk

6 Comments

 1. Pingback: Nėštumo pradžios “malonumai”: pykinimas | Dirbu Mama

 2. anonime says

  O jai gu tesiog ,skauda pilvo apacia,ir skauda bsk krutine taip pat keiciasi nuotaika atrdo lig viskas butu blogai ,tai cia kaip pries MM?

 3. Julija says

  Ar per 4 dienas po nesaugaus sekso gali pasireiksti nestumas? Sy menesi jau susirgau antra karta menesinemis dabartines aisku nepavadinciau menstruacijomis nes tiesiog truputi tik teplioja o menesio pradzioje sirgau normalei viskas gerai buvo ir skauda pilvo apacia labiau gal tempia taip pat yra ir persalimo pozymiai ?

 4. Auguste says

  Ar per 4 dienas po nesaugaus sekso gali pasireiksti nestumas? Sy menesi jau susirgau antra karta menesinemis dabartines aisku nepavadinciau menstruacijomis nes tiesiog truputi tik teplioja o menesio pradzioje sirgau normalei viskas gerai buvo ir skauda pilvo apacia labiau gal tempia taip pat yra ir persalimo pozymiai ?

 5. Gabriele says

  Sveiki nebesuprantu nejau as nescia😯🤔Buvo birzelio23 pms ir dar liepos viduryje dvi dienas bet ten toks tepliojimas daugiau ,ir viskas daugiau jokiu menesiniu.Nuo vakar prasidėjo pykinimas silpnumas skrandzio skausmas ,karščio bangos uzeina.Testo dar nesidariau .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *