Akimirkos
comments 12

Nėštumo pradžios „malonumai“: skausmai ir emocijos

Nepaisant didelio džiaugsmo, kad „štai, aš nėščia!!!“, dauguma moterų nėštumo pradžioje pajunta ir išgyvena daug visokių nemalonumų. Šįkart apie visokius skausmus, nerimą dėl persileidimo ir jo ženklus, emocijų audras.

Jautrios krūtys

Jeigu jaučiate kiekvieną drabužio prisilietimą, tikriausiai pirmąkart imate svajoti apie kuo mažesnes krūtis 🙂 Maudimas ir jautrumas atsiranda dėl to, kad į krūtis priplūsta daugiau kraujo – „pieno fabrikėlis“ ima ruoštis darbui. Sako, kad geriausias vaistas – gerai biustą prilaikanti liemenėlė, kurią galima dėvėti ir naktį, jeigu yra poreikis. Na, tokios liemenėlės tikrai reikės, jeigu krūtys iškart smarkiai padidės ir pasunkės, kaip man atsitiko šį kartą. Vienas tinklapis pataria iškart pirkti vienu ar dviem dydžiais didesnę liemenėlę, nes krūtys tik augs, bet aš manau, kad toks pirkinys – visiška nesąmonė. Viena – liemenėlės reikia dabar, o ne kai biustas dar labiau padidės, antra – gal tik koks ekstrasensas ar būrėja pasakytų, kiek ir kada jis padidės, o gal ir visai nepadidės, nebent pirmomis savaitėmis po gimdymo. Bet tada jau reikės kitokios liemenėlės – prasisegančios maitinimui.

Galvos skausmas ar migrena

Galvą gali skaudėti nuo įtampos, alkio, nuovargio, bet blogiausia – kad ir dėl to paties nėštumo hormono, dėl kurio pykina. Vadinasi, tai neišvengiama, ypač nėštumo pradžioje. Jeigu moteriai ir anksčiau užeidavo migrena, laukiantis ji gali kartotis daug rečiau arba kaip tik dažniau. Kai kurios moterys būtent nėštumo metu pajunta pirmąją migreną. Ją sukelia smegenyse išsiplėtusios kraujagyslės. Migrena prasideda kaip įprastas galvos skausmas, bet vis stiprėja. Dažniausiai ima tvinksėti smilkiniuose, gali iki vėmimo supykinti. Vaikeliui jūsų migrena nepavojinga, bet jeigu prasideda karščiavimas ar apsiblausia regėjimas, kreipkitės į gydytoją.

Migreną skatina:

 • stresas,
 • miego trūkumas,
 • šokoladas,
 • sūriai,
 • vynas,
 • kava,
 • hormonai,
 • rūkalai,
 • stiprūs kvapai.

Migreną lengvina:

 • šaltas rankšluostis ar šaldytų daržovių pakelis ant galvos,
 • gulima padėtis,
 • meditacija,
 • joga,
 • nuskausminamieji vaistai (rinkitės atidžiai, kad tiktų nėščiosioms).

Kaip džiausiuos, kad man galvos skausmai pasitaiko retai (manyčiau). Dažniausiai, kai perkaistu lauke ir vartoju nepakankamai skysčių ar perpučia vėjas. Taip pat, kai nukrenta slėgis. Bet dar prieš pirmąjį nėštumą pastebėjau, kad vartojant magnį su B vitaminais galvą skauda kur kas rečiau ar visai neskauda.

Skausmas pilvo apačioje ir strėnose

Nenuostabu, jeigu pirmojo nėštumo trimestro viduryje jusite skausmus ar švelnius spazmus pilvo apačioje lyg prieš mėnesines. Taip kūnas ruošiasi vaikeliui – plečiasi gimda. Šie nemalonūs pojūčiai gali tęstis keletą savaičių, tačiau jeigu skausmas stiprėja, pasirodo kraujo, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Strėnas irgi gali paskaudėti, nes didėjanti gimda duoda daugiau krūvio nugaros apačiai. Nėščiosioms taip pat būdingas aštrus skausmas sėdmenyse ir išilgai šlaunų. Tai vėlgi gimda – ji spaudžia sėdmeninį nervą. Vienintelis būdas visus šiuos skausmus palengvinti – daugiau ilsėtis, pagulinėti.

Dar, sakyčiau, būdingas staigus aštrus skausmas pilvo šonuose, kai greitai atsistoji iš sėdimos padėties. Gydytojai sako, kad tai gimdos raiščiai tempiasi. Reiktų tiesiog prisiminti šį galimą nemalonumą ir stotis palengva. Pamenu, per pirmą nėštumą šie skausmai būdavo tokie stiprūs, kad net į ožio ragą riesdavo. O kelias pirmųjų savaičių apskritai taip maudė pilvo apačią, kad būdavo sunku lipti laiptais ar spaudžioti mašinos pedalus, todėl prašydavau, kad į darbą nuvežtų vyras. Dabar nesmagiausi strėnų skausmai. Ypač suima, jeigu palaikau pakeltas rankas, pvz., šluostydamasi šlapius plaukus. Padeda susiriesti.

Nerimas dėl galimo persileidimo

Neretai sužinojusios esančios nėščios, moterys ima nerimauti dėl galimo persileidimo. Deja, praktiškai nėra galimybių sulaikyti persileidimą. Didžiausia jo tikimybė – pirmosios 12 sav., kitaip sakant, pirmasis nėštumo trimestras.

Persileidimą patiria apie 15% nėščiųjų, kartais pačiomis pirmosiomis nėštumo savaitėmis, kol moteris dar nespėja pasijusti nėščia. Dažnai taip atsitinka dėl chromosomų anomalijų, o tai reiškia, kad net išnešiotas toks kūdikis negalėtų išgyventi. Išoriniai veiksniai, tokie kaip tarša, toksinai ir pan., taip pat turi įtakos.

Galimo persileidimo požymiu laikomas kraujavimas, tačiau nėštumo pradžioje kraujavimą gali sukelti aktyvus sportas ar gimdos kaklelio sudirginimas po sueities. Tokiu atveju, suprantama, reikėtų pailsėti ir kurį laiką vengti lytinių santykių. Kartais kraujavimas rodo ne patį persileidimą, bet persileidimo riziką. Tačiau jeigu kraujavimą lydi spazmai pilvo apačioje, gydytojas turėtų atlikti tyrimą ultragarsu ir įvertinti, ar vaikeliui negresia pavojus. Galimas daiktas, kad išsisuksite lovos režimu: kraujavimas praeis ir po nepilnų 9 mėn. sūpuosite kūdikėlį ant rankų. Liūdniausiu atveju gydytojas nustatys, kad vaisiaus širdelė nebeplaka. Dažniausiai tada įvyksta savaiminis persileidimas ir moters kūnas pats išsivalo, bet kartais prireikia gydytojų įsikišimo. Gimdą būtina išvalyti nuo žuvusių dalelių, kad būtų išsaugotas moters vaisingumas ir sveikata.

Žinoma, persileidimas – sukrečiantis įvykis ne tik moters, bet ir visos šeimos gyvenime. Ypač jeigu jau buvo praneštos gerosios naujienos ir pradėta svajoti apie kūdikio gugavimą. Dažniausiai po tokio sukrėtimo moteris bijo vėl pastoti, o pastojusi bijo vėl persileisti, bet dauguma nėštumų po persileidimo vystosi sėkmingai.

Jeigu jums teko patirti persileidimą, negraužkite dėl to savęs – jūs tikrai nekalta. Pasistenkite šį įvykį išgyventi kalbėdamasi su šeimos nariais ir artimais bičiuliais. Nepamirškite, kad turite tokią pačią sėkmingo nėštumo tikimybę kaip ir bet kuri kita moteris, o gera nuotaika ir teigiamos mintys – jau pusė kelio į sėkmę!

Man, dėkui Dievui, tokio košmaro neteko išgyventi, bet turiu keletą giminaičių ir draugių, kurioms taip buvo, tačiau paskui visos tapo mamomis. Turbūt tiek pat turiu ir draugių, kurios nepatyrė persileidimo. Vadinasi, jis nutinka arba ne, bet jeigu nutinka, tai tam, matyt, gamta turi priežasčių, o kitą kartą viskas jau bus gerai.

Emocinis nestabilumas

Žinoma, kad dėl hormonų, o dar ir dėl minčių apie gyvenimo pokyčius, daugelis moterų, ypač nėštumo pradžioje, išgyvena didžiules nuotaikų audras. Vieną akimirką šokinėjate iš laimės, kad jumyse auga nauja gyvybė, kitą – verkiate krokodilo ašaromis, nes tai tokia atsakomybė, o jūs net nenutuokiate, kaip būti gera mama… Susinervinate dėl menkiausios smulkmenos, bet po kelių minučių jau skrajojate padebesiais…

Šis laikotarpis – gera proga išmokti atsipalaiduoti, atsitraukti nuo rūpesčių, kai jaučiamas didžiausias stresas, ir pažvelgti į viską iš šono blaivia galva, o tik paskui imtis veiksmų. Šito prireiks ne tik dabar, bet ir viso nėštumo, o paskui – pogimdyviniu laikotarpiu, nes rūpesčių ir neatsakomų klausimų, tikėtina, tik daugės. Taigi nusiteikite, kad nuo šiol nuotaikų svyravimai gali būti dažnesni ir bus normalu, jeigu kartkartėmis pasijusite visai silpnutė. Ir jūsų charakteris čia niekuo dėtas. Taip jau lemta moterims 😉

Tekstas parengtas pagal babycentre.co.uk, womenshealthcaretopics.com, parentsconnect.com, pampers.lt bei kuklią patirtį.

Nuotrauka iš photos.com

Taip pat skaitykite apie pykinimą ir kaip jį sumažinti; apie keistus maisto įgeidžius, vidurių užkietėjimą ir dažną norą šlapintis; apie mieguistumą ir košmariškus sapnus.

12 Comments

 1. Pingback: Nėštumo pradžios “malonumai”: pykinimas | Dirbu Mama

 2. Pingback: Nėštumo pradžios “malonumai”: mieguistumas ir košmarai | Dirbu Mama

 3. Brigita says

  Laba diena yra sioks toks klausimas as issiemiau spirale praita savaite ir planuoju pastoti dar mano menesines kitos bus tik kita sav, testas nieko nerodo bet man stipriai skauda pilvo apacia kai einu ar sedziu ir krutine labai jautri ar gali buti kad esu pastojusi ?

 4. Laba diena, yra sioks toks klausimas, as issiemiau spirale praita savaite ir planuoju pastoti dar mano menesines bus tik kita savaite, testas nieko nerodo bet man stipriai skauda pilvo apacia kai einu ar sedziu ir krutine labai jautri, ar gali buti kad as esu pastojusi?

 5. Indrė says

  Brigita,
  ir taip, ir ne. 🙂 Gal ciklas atsistato? Kaip būdavo prieš įsidedant spiralę? Galbūt po ovuliacijos prasidėjo nemalonūs pojūčiai?
  Aš nenaudojau jokios kontacepsijos ir antrą dieną po ovuliacijos pradėdavo skaudėti spenelius, dar kitą dieną – pasidarydavo jautri krūtinė. Na, o likus maždaug savaitei iki mėnesinių, pradėdavo mausti.
  Pasakyti ar galite būti pastojusi yra sunku. Žinoma, kad galite. Bet abejočiau, kad taip ir yra. Man panašiau į organizmo atsistatymą po spiralės. Ypač, jei hormoninė buvo. Va, jei nebūtumėte ilgai jokios kontracepsijos naudojusi ir gerai pažinotumėte savo organizmą, tai labai greit pati suprastumėte, kad pastojote. Dar gerokai iki teigiamo nėštumo testo. 🙂
  Siūlyčiau testą kartoti dar po savaitės. Ir, jei nepastojote, linkiu, kad šis džiaugsmelis labai greit aplankytų! 🙂

 6. pipa says

  esu nescia 4-5 savaites pagal testa… ir man labai skauda desine kiauide kodel galetu taip buti?

 7. Kotrina says

  Laba diena. Laukiuosi jau 4-5 savaites pagal testa. Suzinojau tik pries kelias dienas,bet pilvo apacia skauda kaip pries menstuacijas,praded skaudeti nugaros apacia ir nusitiesia i pilvo. Esu ne Lietuvoje,todel negaliu greitai nubegti pas gydytoja,kad apziuretu. Reikia laukti vizito pas gydytojus kuris man bus uz savaites,nes pasake,kad iki 8 savaiciu nepasitikrinus nieko baisaus. O gal nestumas ne vietoj,o gal izdegimas kartu su nestumu. Nebezinau ka galvoti. Laukiuos antra karta. Su pirmu vaikeliu nieko panasaus nebuvo. Prasau atsakykite.

 8. Labas vakaras mano men turetu buti rytoj bet man svelnei paskausta strenas polvo apacia taipa kartais ir desny soniuko apacioja ar tai tik menstruaciju pozimei ar gali buti kad as laukiuosi testas kolkas nerodo nieko

 9. Irusik says

  Laba diena 🙂 skauda pilvo apacia , pykina labai , skauda galva , nuotaika labai daznai keiciasi tai verkiu tai dar ka nors beto dar ir visokie kvapai kurie man anksciau patikdavo dabar jau paskutiniu metu mane labai pradeda nuo ju pykint . Kas tai gali but ?

 10. Prieš pora savaiciu pradejo skaudeti kairi ir dešini šona ir virs pilvo pali sonklaulius ir strena, pasidariau testa bet nieko nerodo jis susirgau menesinem bet vistiek tapati jauciu nors tu ka jau ir baigineju bet vistiek jauciu tokius simptomus , niekad taip nebudavo , nesuprantu kas cia yra man

 11. Laura says

  Sveiki. Nestumas turetu pagal mane trukti+- 5 savaites buvau pas gydytoja apziurejo sake gali buti maziau nei 5 sav nes neplaka dar sirdute ir dabar pradejau siek tiek kraujuoti ir labai skauda pilvo apacia. Minejo kad gali but jog vaisius nesivysto. Sake ir jei labai smarkus kraujavimas bus tada jau persileidimas… ar reiktu labai jau nerimauti del sipraus skausmo ir negausaus kraujavimo??(tarpais kraujavimas lyg butu su kresuliukais mazyciais) gydytoja liepe ateiti tik po dvieju savaiciu jei nepabloges..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *