Akimirkos
comment 1

Vaikui 4-6 mėn. (apie vaiką ir mamą)

Apie vaiką

Laikas taip šuoliuoja, kad mums jau 6,5 mėn., o dar neskaitėm apie penktą kūdikėlio gyvenimo mėnesį! Tai štai, babycentre.co.uk pasakoja, kad sulaukęs 4 mėn. kūdikis įsigyvena į savo kaip žvaigždės vaidmenį ir kaip visos didelės žvaigždės reikalauja didelio dėmesio. Šį poreikį vaikas dažnai išreiškia numesdamas kokį daiktą, ką nors barškindamas arba pravirkdamas, kai tik mama nusisuka. Tai ne ožiukai, o tiesiog atrastas priežasties pasekmės dėsnis – kai vaikas pravirksta, tuoj pat šokate prie jo, sako babycentre.co.uk 🙂 Vaikui taip pat įdomu, ką reiškia numesti daiktą: kaip mama reaguoja ar kaip tas daiktas nusileidžia. Šis žaidimas laikui bėgant mažiukui patiks vis labiau ir labiau.

Mūsiškis nuo kokių 5 mėn. labai gerai įvaldęs „mane visi paliko“ ir „nieks į mane nežiūri“ verkimo režimą. Man jis toks brandžiai mąstantis atrodo, kad reaguoja į tokius dalykus 🙂

Babycentre.co.uk sako, kad 5 mėn. kūdikis jau moka išreikšti ne tik pyktį ar nepasitenkinimą. Jis taip pat ima reikšti meilę, prisirišimą. Tokio amžiaus vaikutis moka iškelti rankeles, kai nori būti paimtas, taip pat geba apkabinti, pabučiuoti. Mūsiškis labai žaviai apsikabina veidą ir išsižiojęs bučiuoja lūpas 🙂

Pradeda atsirasti vaiko humoro jausmas. Jis ims juoktis maloniai nustebintas, pvz., kai mamos veidas pasislepia ir vėl staiga pasirodo ir pan. Šypseną, kikenimą ar juoką užsitarnauti nesunku: juokingos grimasos, keisti garsai, pvz., švilpavimas, klaksėjimas liežuviu, gyvūnų balsų pamėgdžiojimas – nebijokite pakvailioti! Tokie žaidimai – ne tik smagus laiko praleidimas. Jie taip pat ugdo bendravimo įgūdžius, be to, mėgdžiojimas ir kartojimas – pagrindiniai smegenų vystymosi stimulai.

Jau kuris laikas mūsų mažėlio mėgstamiausias žaidimas – ku kū 🙂 Slepiamės už kokių nors daiktų arba mažą merliuką uždedu mažiukui ant veido, jis jį tuoj pat nusitraukia ir nesitverdamas savame kailyje krykščia, kad mama atsirado 😀

Apie šeštąjį mėnesiadienį dauguma vaikų yra linksmi ir mėgstantys bendrauti. Tai idealus laikas parodyti, kad ir kiti žmonės gali jį mylėti kaip mama. Supažindinimas su auklėmis ar kitais prižiūrėtojais šiame amžiuje nuties kelią į lengvesnį atsiskyrimą vėliau.

Tačiau babycentre.co.uk įspėja, kad jau penkių mėnesių amžiaus kūdikis gali pradėti bijoti nepažįstamųjų. Reiktų nepamiršti to būnant tarp žmonių ir nesijausti nejaukiai, kai kito žmogaus rankose mažiukas pravirksta – tiesiog susigrąžinkite jį į glėbį ir jis nusiramins. Tokia vaiko reakcija nereiškia, kad reiktų vengti žmonių. Vaikui matyti ne tik mamą ir tėtį tiesiog būtina. Tai svarbu jo socializacijai.

Žmogui, jeigu tai tėtis ar močiutė, būti atstumtam vaiko taip pat nesmagu. Nuraminkite, kad mažylis dabar išgyvena tokį etapą, kai jam reikalingiausia mama. Tėtis ar močiutė turėtų mažiuką prisijaukinti pamažu: iš tolo pakalbinti, imtis kartkartėm pakeisti sauskelnes, išmaudyti ir pan. Kuo labiau asmuo įsitrauks į vaiko priežiūros veiklą, tuo taps artimesnis mažyliui. Šeimos draugai taip pat nebegąsdins vaiko, jeigu iš pradžių šnekins ir žaidins jį esantį ant mamos ar tėtės rankų, paskui paims patys, bet mama ar tėtė bus šalia, o tik tada pasitrauks toliau nuo gimdytojų.

Mūsiškis kol kas žmonių nebijo. Kas pakalbina, tas geriausias draugas 🙂 Tik jau kelios savaitės pradėjo tarsi susigėsti: paklabintas iš pradžių nusišypso, o paskui nusisuka ir įsikniaubia į mamą ar tėtį.

Einant penkių mėnesių link, pasakoja babycentre.co.uk, mažylis pradeda žaisti su savo rankytėmis, atranda ir kojytes (mūsiškis atrado 5,5 mėn.). Galima pastebėti, kad kūdikis kartoja ir kartoja tą patį veiksmą, kol galutinai įsitikina jo rezultatu. Tada pamėgina pasielgi šiek tiek kitaip, kad pažiūrėtų, kaip rezultatas pasikeičia. Tai tas laikas, kai kambaryje staiga pasidaro tylu – vaikas užsiima pats su savimi ir nereikalauja ištisinio tėvelių dėmesio. Kaip sako babycentre.co.uk,

„Galėsite vėl pradėti skaityti laikraščius. Na, gal tik antraštes.“ 😉

5,5 mėn. kūdikis vis geriau sukoncentruoja žvilgsnį į labai mažus objektus ir geba sekti akimis judančius daiktus. Mūsiškis tiesiog ryja akimis brolio stumdomas mašinėles arba nepaleidžia iš akių lakstančio aplink. Tokio amžiaus vaikas taip pat pradeda atpažinti objektą matydamas tik jo dalį, pvz., supranta, kad tai jo mylimas žaisliukas, kyšantis iš po sofos. Tai pirmas žingsnis į vaikų taip mėgstamą slėpynių žaidimą. Beje, anksčiau kūdikis gebėjo skirti tik atskiras ryškias spalvas. Dabar jo akys mato ir atspalvius.

Priartėjus pusmečio link, mažiukas jau mato ir girdi daugmaž kaip suaugusysis. Bendravimo įgūdžiai taip pat smarkiai vystosi. Tą rodo nauji garsai: spiegimas, vapaliojimas, balso aukščio kaitaliojimas. Tam tikrais garsais vaikas pasako, kada yra laimingas, kažko nori, yra patenkintas ar nepatenkintas.

Maždaug pusei tokio amžiaus kūdikių būdinga vapalioti vieną ir tą patį skiemenį, pvz., be-be-be, ma-ma-ma ar kokį kitokį priebalsio ir balsio derinį. Kai kurie vaikai prideda ir dar vieną ar du skiemenis – kalba sudėtingiau. Kalbos raidą paskatinti galima reaguojant į vaiko tariamus garsus žaidimu, pvz., „Avytė sako be be be“ arba tiesiog „Taip, tai mašina! Kokia ryški jos raudona spalva!“, tarsi kūdikio vapaliones išverstumėte į žmonių kalbą.

Vaikas domisi kalba: seka kalbančiojo burnos judesius, mėgina imituoti. Sulaukęs 5 mėn. taip pat geba atpažinti savo vardą: galima pastebėti, kad atsisuka jį paminėjus.

Penkių mėnesių kūdikis, anot babycentre.co.uk, fiziškai ima vystytis labai sparčiai. Jeigu paguldysite jį ant pilvo, jis išties rankas ir kojas, išlenks nugarą. Paguldytas ant nugaros, kels galvą ir pečius lyg mėgindamas atsisėsti. Galbūt akimirką ir išsėdės pasodintas, tačiau būkite šalia ir prilaikykite, kad vaikas nenugriūtų ar nugriuvęs nesusitrenktų. Babycentre.co.uk ragina skatinti vaiką žaisti gulint ant pilvo: pakeldamas žvilgsnį žaislų ar mamos link, jis stiprina kaklo raumenis, kurie padės nulaikyti galvą sėdint. Jeigu laikysite vaiką stačią už pažastų, kojomis besiremiantį į, tarkim, jūsų šlaunis, jis ims šokinėti. Mažylis taip pat geba sugriebti daiktą ir prinešti jį prie burnos. Mūsiškis taip pat kartais perduoda daiktą iš vienos rankos į kitą.

Kai kurie tokio amžiaus vaikai mielai guli ant pilvo, o kiti tuoj pat ima niurnėti. Jeigu jūsiškis nemėgsta šios pozos, neverta nerimauti, sako babycentre.co.uk. Tai nereiškia, kad jis ims vėliau ropoti. Tiesiog tikriausiai jis pradės mėginti tik tada, kai bus beveik tikras, kad pavyks.

Mūsiškis iki šiol dar nešliaužioja. Apie 5,5 mėn. buvo pradėjęs šliaužti atgal, 6 mėn. gulėdamas ant pilvo vis smarkiai suriesdavo rankas ir kojas, paskui ištiesdavo, bet dabar tiesiog išsiriečia ir makaluoja rankomis ir kojomis lyg plauktų 🙂 Taip pat mėgsta daryti „atsispaudimus“. Sėdi prilaikomas.

Maždaug pusmečio kūdikis jau pats nulaiko buteliuką, iš kurio maitinamas, bet tai nereiškia, kad galima palikti juos vienu du. Babycentre.co.uk ragina išnaudoti visas galimybes prisiglausti, apkabinti, pačiūčiuoti vaiką, nes greitai ateis laikas, kai jis nesileis myluojamas. Po truputį atsiras ženklų, kad mažylis pasiruošęs „žmonių“ maistui: silpnės stūmimo liežuviu refleksas, didės susidomėjimas kitų šeimos narių maistu. Tačiau jeigu kūdikis auga ir vystosi gerai, iki kol sueis 6 mėn. nėra būtinybės jokiam kitam maistui kaip motinos pienas ar mišinėlis.

Mažiukas tuoj tuoj taps mobilus – eidamas keturiomis tyrinės viską, visur kiš pirštelius ir darys savo tvarką. Nesakykite vaikui „ne“, nes jis šio žodžio dar nesupranta, jam maga viską išbandyti, ištirti. Bet pagirkite jį, kai padaro ką nors ne taip erzinančio. Tiesa, dabar pats metas pasirūpinti namų erdvės saugumu. Į ką labiausiai reiktų atkreipti dėmesį, tai:

  • įvairūs chemikalai (valikliai, kosmetika, plaukų priežiūros priemonės, vaistai ir pan.) – reiktų sudėti juos vaikui nepasiekiamoje vietoje ir/arba spintelėje, stalčiuje su užraktu, kurio vaikas neįveiktų,
  • durys – būna specialių kaiščių, neleidžiančių durims užsidaryti, kad vaikas neprisivertų pirštų,
  • laiptai, židinys ir kitos pavojingos vietos – galima aptverti specialiomis tvorelėmis ar varteliais,
  • rozetės – vertėtų užkišti specialiais kaiščiais, kurie nepalieka atvirų skylučių, o laidą įjungti leidžia tik įkišus kištuką tam tikru judesiu,
  • baldai aštriais kampais – galima įsigyti specialių ant kampų užmaunamų minkštų detalių.

Nuo visų gyvenimo atvejų, žinoma, neapsaugosi, o ir kuris iš mūsų užaugo be guzų, nubrozdinimų ir pan.? Taigi verta pasirūpinti priemonėmis sumušimams šaldyti, žaizdoms patepti, tačiau iš savo patirties pasakysiu: tikėtina, kad kol nepradės galvotrūkčiais lakstyti, užteks vienos paprastos priemonės – papūsti 🙂

Jau verta pradėti laikytis kasdienės ėjimo miegoti veiksmų sekos, moko babycentre.co.uk, pvz., pamaitinti, išmaudyti, aprengti pižama, pažaisti žaidimą, paskaityti knygą, padainuoti ar pasiklausyti muzikos, paguldyti. Aiški veiksmų seka palengvina ir tėvų, ir vaiko pasiruošimą miegui. Migdymo ritualus galima atlikti pakaitomis su partneriu, pvz., vienas maudo, kitas skaito pasaką, arba vieną vakarą migdo vienas, kitą – kitas. Taip abu turės galimybę pabendrauti ir susidraugauti su vaiku, o ir nė vienas nepervargs.

Apie mamą

Babycentre.co.uk sako:

„Nė vienai šviežiai mamai nepatinka kūno linijos, atsiradusios kartu su kūdikiu. Jeigu vis dar dėvite nėštukių drabužius ar bijote pažvelgti į veidrodį, tikriausiai nuspręsite, kad laikas ko nors imtis.“

Verta pasitarti su gydytoju, bet paprastai praėjus 4 mėnesiams po gimdymo moters kūnas jau pasirengęs sportui. Sąnariai dar gali būti šiek tiek laisvi, tad geriau pradėti mankštintis pamažu, neužsikrauti iškart didelių krūvių. Nors agentūra VBS („Viena bobutė sakė“) kartais teigia, jog maitinančioms mamoms sportuoti negalima, tai yra visiška netiesa. Tik, žinoma, reiktų vengti tokių sportų ar tokių mankštos padėčių, kurios spaustų, temptų krūtis.

Sportuoti galima ir su kūdikiu. Sporto klubuose yra treniruočių, skirtų mamoms su kūdikiais, bet galima tai daryti ir savarankiškai: pasivaikščioti su vežimėliu ar nešiokle, būna net specialių vežimėlių, skirtų stumti bėgiojant.

Nors rūpintis savo kūnu – sveika, bet nereiktų tikėtis stulbinančių rezultatų iškart ir bausti savęs už tai, kad jų nėra. Stresas panaikins visus sporto teikiamus privalumus, primena babycentre.co.uk.

Po keturių mėnesių mama jau pakankamai apsipratusi su savo naujuoju vaidmeniu, gal ir gerokai pavargusi, tad būtų ne pro šalį išbėgti kur prasiblaškyti, jeigu iki šiol dar nepavyko to padaryti. Dažną mamą, kai palieka kūdikį kad ir su tėčiu ar seneliais, apima kaltės jausmas. Kaltė nebūtinai reiškia ką nors bloga, sako babycentre.co.uk. Tai ženklas, kad mums tas vaikelis be galo rūpi. Tačiau negalime visad šiam jausmui pasiduoti. Reiktų pasverti vaiko poreikį būti šalia mamos su mamos psichine savijauta, galimybe atsipūsti nuo kasdienių rūpesčių, galbūt įnešti indėlį į šeimos biudžetą ir pan.

Jeigu nėra kas iš vaiko giminaičių juo pasirūpintų, kol mamos nebus, verta pagalvoti apie auklę. Pradžioje būtų gerai pasikviesti ją pabūti su vaiku, kol apsidirbsite buities darbus. Taip galėsite viena akimi stebėti, kaip ji elgiasi su vaiku, o ir vaikas jausis esantis kartu su mama, bet užimtas. Kai jau pasiryšite išeiti iš namų, stenkitės užtrukti kuo trumpiau ir neparodykite jaudulio, nes pajutęs mamos nerimą, vaikutis irgi smarkiau reaguos į atsiskyrimą.

Nereikia nė sakyti, kad tvarka namuose po vaikučio atsiradimo, ypač kai jis tampa mobilesnis ir ima daryti savo tvarką, labai smarkiai pasikeičia. Babycentre.co.uk siūlo neimti to į galvą, verčiau sumažinti reikalavimus. Pirmiausia pasidarykite būtinus ir lengvai įveikiamus darbus. Tvarką palaikyti bus lengviau, jeigu, tarkim, sauskelnių keitimo reikmenys ar žaislai visada bus vienoje vietoje. Galima į pagalbą pasitelkti ir namų tvarkytojus.

Kai kurios mano pažįstamos patyrusios mamos mėgsta sakyti: „Tvarka namuose yra atvirkščiai proporcinga laimei širdyje“ ar kažkaip panašiai 😉 Naudinga pagalvoti, ar vertingiau yra išplauti lėkštę, ar su vaiku pavartyti knygelę. Galų gale kai kuriuos darbus galima atlikti ir kartu su vaiku, pvz., pasirišus jį nešioklėje arba tiesiog įtaisius šalia ir nuolat pakalbinant. Jam tikrai bus įdomu ir ūžiantis siurblys, ir verdantis puodas. Be to, išmokus apsidirbti kartu su vaiku, kai jis miegos jau tikrai galima turėti laiką SAU, o ne buičiai 😉

Nuotrauka iš babycentre.co.uk

1 Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.