Netyčia radau ir negaliu atsigėrėti filmuku, kaip JAV pirmoji ponia Michelle Obama skaito vaikams pasaką. Įdomu, ar šie įgūdžiai išmokti, ar atėję iš motinystės praktikos, ar iš vaikystės? O gal JAV puikiai veikia skaitymo skatinimo programos ir visi „savaime” žino, kaip skaityti vaikams? Nesu nieko apie tai girdėjus ir niekad nesidomėjau, kaip skaito JAV, todėl šis vaizdelis mane tiesiog užbūrė.
Ji tiesiog ima ir skaito, ir skaito I D E A L I A I:
1. daugiau bendrauja su vaikais nei vien skaito (Ar jau sugalvojote, ko norėsite dovanų?),
2. užduoda klausimus apie tekste paminėtus dalykus (Ar žinote elnių vardus?),
3. susieja aprašomus dalykus su realiu vaikų gyvenimu (Ar ketinate Kūčių vakarą laiku nueiti miegoti? Juk žinote, kad Kalėdų senelis neateis, jei nemiegosite. Reikia kuo greičiau užmigti.),
4. paaiškina retesnius žodžius (Kerchief – tokia skrybėlė.),
5. rodo paveikslėlius (kiekvieną iliustraciją atsuka į vaikus),
6. užduoda mąstymo klausimus (Kaip jums atrodo, ką jis išgirdo?),
7. skaito išraiškingai, su intonacijomis, gestais.
Visa tai daryti nesunku, o rezultatas neįtikėtinas: vaikas įsitraukia į istoriją, į knygą, į skaitymą ir patiria skaitymo malonumą, pajunta knygos žavesį. Tuo pačiu lavina vaizduotę, o svarbiausia – nuoširdžiai pabendrauja su mama / tėčiu (močiute ar kt. ), turi progą būti išgirstas, išklausytas. Argi ne tai svarbiausia?
Viliuosi, šis vaizdelis padės atrasti smagią ir prasmingą pramogą kartu, nes kas geriausiai moko, jei ne geri pavyzdžiai. Man pačiai skaitymas su vaiku buvo mistika, kol nenuėjom į „Vasarą su pasaka„. Dabar skaitymas – smagiausia dienos dalis: ramiai atsisėdi, prisiglaudi, atsiverti knygą ir pasileidi nešamas vaizduotės…
Nuotrauka iš Getty Images