Latest Posts

Rudens takais arba ką veikti miške

Savo didiesiems Grufo mėgėjams buvau nupirkusi užduočių knygelę pasivaikščiojimams parke rudenį.

Bet tie rudenys taip greit prabėgdavo, kad taip ir nespėjom jos atsiversti…

Šis ruduo toks gražus, taip vilioja išeiti į gamtą… Prisiminiau šią knygelę ir išsiruošėm su mažaisiais.

Vingio parkas – pakankamas miškas šiai užduočių knygelei. Ji skatina stebėti gamtą ir šiek tiek supažindina su medžiais, grybais, visokiais smulkiais gyvūnėliais. Ir viso to mūsų parke didelė įvairovė, reikia tik nepatingėti pasukti iš pagrindinio tako.

Iš pradžių ieškojom įvairių objektų:

Paskui prisirinkom lapų, juos rūšiavom, lyginom su esančiais knygelėje:

Stebėjom, kaip papūtus vėjui „sninga” lapais, ir kiek daug miške spalvų.

Grįžę namo lipinom į knygelę rudeniškus lapus – lipdukus:

Kitame puslapyje piešėm ir dekoravom moliūgą.

Pažiūrėkit, koks magiškas išėjo!

O miško turtus suslėpėm į storą knygą:

Ar dėdavot taip vaikystėj? 🙂

Iš sudžiovintų lapų kitą savaitgalį darysime darbelius. Labai daug šaunių idėjų randu Krokotak! Uždėjau nuorodą į rudeninius darbelius, kurių daugumai reikės spalvotų medžių lapų.

O knygą „Rudens takais su Grufu” vis dar galima įsigyti. Bent internetiniuose knygynuose yra. Tikrai verta dėmesio ir jau mielumas tų Schefflerio piešinių….

Maži malonumai: kaip mamos išlieka sveiko proto

Mamos dažnai pasijunta besirūpinančios visais aplinkiniais, tik nėra nė vieno, kas pasirūpintų jomis pačiomis. Kai pajunti, kad nervina menkiausias mažmožis, kai dažniau kalbi pakėlus balsą nei ramiai, kai norisi verkti vos atsibudus ryte – rimtas ženklas, kad pervargai.

Ar tą kas nors mato? Ne. Vaikai ir toliau neužsičiaupdami bėgs su savo rūpesčiais: mama, noriu gerti, mama, noriu sysi, mama, ką veikt… Vyras turi savo reikalų. Nieks nežinos, kaip jaučiatės, jeigu niekam nepasakysit.

Kol dar ne vėlu, dar ne visiškas nuovargis, verta perkalbėti su vyru, kaip dalinatės namų ruoša ir rūpinimusi vaikais. Gal jis bent laikinai gali keliskart iš eilės pakeisti sauskelnes, nuvesti į darželį ar pabūti lauke?

Dažnai didžiausias gyvenimo „griovėjas” būna miego stygius. Tad jei vienas anksti keliasi darbo dienomis, tai kitas lai keliasi anksti savaitgaliais. Arba savaitgalį galima dalintis – vienas tingus rytas vienam, kitas – kitam.

Keletas būdų palengvinti kūdikystę

  • Būtinai nors kartą per savaitę išeikite kur nors viena, tegu ir pusvalandžiui tarp maitinimų. Tai gali būti buitinė išvyka į artimiausią parduotuvę pieno ir duonos ar nesamo šunelio „pavedžiojimas” aplink keletą namų kaimynystėje. Išvyką dar pagyvins ir protą nuo buities atitrauks, jei iškelsite sau kokį neįprastą uždavinį: išgirsti kokį keistesnį garsą, pamatyti ką nors žalio, suskaičiuoti, kiek žibintų yra iki artimiausios perėjos, pagalvoti, kaip juokingai galima būtų iššifruoti pravažiuojančių mašinų numerius ir t.t.
  • Būtinai bent kas antrą dieną išeikite į lauką su vaiku nešynėje ar vežimėlyje. Grynas oras ir saulė suteikia daug energijos. Kai vaikas vežimėlyje užmigs, turėsite progą vienumoje išgerti skanaus gėrimo ir pasimėgauti knyga ar žurnalu. Kai užmigs nešynėje, įsitaisykite didelės lovos vidury pusiaugula ir kartu pasnauskite.
  • Jei neturite panašiu metu gimdžiusių draugių, susipažinkite su vaikų žaidimų aikštelės mamomis, susiraskite grupę, plepančią internete ar susitinkančią gyvai, pasidomėkite kokiais nors motinystės, sveikatos, psichologijos temų seminarais. Puikiai prasiblaškysite, šį tą sužinosite, su kitomis pasidalinsite ir nesijausite vieniša. Kai kurioms mamoms smagiau nutolti nuo motinystės temų ir turėti draugų ar kolegų be vaikų, su kuriais galima plepėti apie visokius kitokius suaugusiųjų reikalus.
  • Didelė klaida reikalauti iš savęs, kad namai bus pavyzdingai tvarkingi ir priruošta daug puikaus maisto. Kol vaikas miega, prasminga pasiruošti, ką valgysite jam atsikėlus, bet šiaip jau pertraukėles, kai nereikia aktyviai rūpintis vaiku, išnaudokite savo poilsiui.

Keletas būdų palengvinti gyvenimą su darželinuku

  • Stenkitės kuo ilgiau išsaugoti pietų miegą. Nors kartais tai trukdo susiplanuoti išvyką į svečius ar teatrą, bet visais kitais atvejais ta „pietų pertrauka” vidury dienos yra tikra Dievo dovana. Mano vaikai miega pietų kone iki mokyklinio amžiaus ir dar kartais pirmoj klasėj, ir aš dažniausiai miegu kartu su jais.
  • Būtinai išeikite į lauką: į smėlio dėžę, laipynę ar tiesiog ilgą pasivaikščiojimą, kad vaikas turėtų progą išsidūkti ir išeikvoti energiją lauke. Tuomet namie bus ramesnis ir mieliau imsis ramesnių veiklų kaip piešti ar skaityti knygelę.
  • Darželinukas kelioms valandoms, pusdieniui ar net su nakvyne tikriausiai pasiliks pas draugus, su kuriais dažnai bendraujate, ar pas senelius. Išnaudokite tą laiką su kaupu: pavasariniam tvarkymuisi, nepabaigtiems darbams, kuriems reikia didelės koncentracijos, ar SPA procedūroms, į kurias niekaip neprisiruošiate.

Keletas būdų palengvinti gyvenimą visais atvejais

  • Valgykite tokį maistą, kuris suteikia energijos ilgam, pvz., visagrūdė duona, rudieji ryžiai. Taip pat pakankamai vaisių ir daržovių, kurie neapsunkina, o kartu stiprina imunitetą. Ir neužmirškite vandens. Kartais vien nuo jo stygiaus apsunksta galva. Būna, kad dieną veiksmingai praskaidrina gabalėlis juodojo šokolado, bet jei visą dieną piktnaudžiausite saldumynais, jausitės prastai.
  • Sportuokite. Tai padeda išlaikyti lankstumą, raumenų aktyvumą, taip pat treniruotės dažnai baigiasi atsipalaidavimo pratimais. Dėl manęs galėtų būt atbulai – 10 min. pratimų ir 50 min. gulėjimo ramių garsų apsupty. Dar verta išbandyt tokių pseudo sportų kaip veido joga ar juoko joga.
  • Raskite kokį hobį ir geriausiai, jei jis reikalaus kokios fizinės veiklos: daržininkystė, gėlininkystė, mezgimas. Dažnai padeda ir tiesiog spalvinimas ar visokių makaliūzių piešimas.
  • Kartkartėmis pasilepinkite ypatinga kava, pora valandų tylos ar gėlių puokšte. 99%, kad niekas jums to nesuorganizuos, kai labiausiai reikia. Tad apsisukate ant kulno ir maunate lauk. Patikėkite, namai nesugrius, jei juose lieka kuris kitas suaugusysis.
  • Pasikalbėkite su kuo nors. 100%, kad taip jaučiatės ne viena. Jei nesugalvojate, kam išsipasakoti, ar norite ne vien pasibėdavoti, bet ir gauti tikrai vertingą patarimą, yra įvairiausių psichologų pagalbos telefonų, pvz., „Tėvų linija”.

Iliustracija iš E. Daciūtės ir A. Nananai knygos „Paslapčiausia paslaptis”

Šakele varnele – vietoj anekdoto

…Vienas namuose, vienas laukuose, du duonelę raiko, du galvelę kraipo… – klausom dainos.

Keturmetis improvizuoja:

…vienas indus plauna, vienas filmukų žiūrėt neleidžia, vienas šaukia „kodėl aš”… 

Šiek tiek grožio ir gėrio

Kai apnikę užuojautos ir beviltiško jausmai, norisi nors lašo šviesos ir gėrio. Atradau, kaip smarkiai džiugina maži dalykai buityje, pavyzdžiui, ant stalo pamerkti narcizai ar kvepiantis skalbinių minkštiklis. Ir susigundžiau keliais gražiais dalykais, pamatytais feisbuko sraute.

Mažiesiems ant stalo patiesiau po padėkliuką ir nupirkau po dailų puodelį, nes lig šiol neturėjo savo, tik kūdikiškas gertuves.

Padėkliukas dirbtinės odos ir labai švelnus liesti bei malonus pažiūrėti – tikrai džiaugiuosi šiuo pirkiniu. Man buvo aktualu ne tik dėl grožio, bet ir dėl funkcijos – valgomasis stalas yra visų veiklų stalas: valgymui, žaidimams, darbui… Norėjosi paprastesnio būdo jį tvarkyti. Tad padėkliukas, kurį su nuteškėjusia uogiene ar trupiniais gali tiesiog patraukti į šoną, kai reikia greitai išsitraukti kompiuterį ir surašyti klientui laišką, labai pasitarnauja. Pirkta Imdeco.

Kitas feisbuke sudominęs dalykas – rinkinys tradiciniam kiaušinių marginimui vašku. Kaip užsiėmusiam miestiečiui, tai labai paranku, kad viską randi vienoje dėžutėje: gerą vašką, įrankį marginimui, instrukciją, raštų pavyzdžių. Irgi labai džiaugiuos šiuo pirkiniu ir su jauduliu laukiu rytojaus, kai išbandysime.

Trečias visai spontaniškas, bet labai džiuginantis pirkinys – šiaulietės Inos Pauliukonienės velykinis rinkinys: veltas margutis, samanos ir prieskoninė druska, kuri labai labai kvepia.

Druskinė taip pat Inos, o geltona lėkštė – Ubi keramikos.

Nežinau, kuo gyvenime užsiima Ina, bet nuo seniai seku jos paskyrą, nes kartais pasidalina įdomiais receptais ar įdeda savo veltų darbų pardavimui. Jos velti dėklai ilgą laiką saugojo mano telefoną, o šį daiktą keičiu itin retai, tad su Ina, matyt, „draugaujam” jau apie dešimt metų. Keri jos auksinės rankos ir gera širdis.

Taip po trupučiuką ateina pavasaris.

Savaitės anekdotas: po šimto metų viskas bus kitaip

Keturmetis moko dvimetę sesę:

– Žinok, kai mamai bus šimtas metų, ji numirs ir viskas bus kitaip. Tau reikės išmokt užmigti be pienuko.