Būti tėvais
Leave a comment

Maži malonumai: kaip mamos išlieka sveiko proto

Mamos dažnai pasijunta besirūpinančios visais aplinkiniais, tik nėra nė vieno, kas pasirūpintų jomis pačiomis. Kai pajunti, kad nervina menkiausias mažmožis, kai dažniau kalbi pakėlus balsą nei ramiai, kai norisi verkti vos atsibudus ryte – rimtas ženklas, kad pervargai.

Ar tą kas nors mato? Ne. Vaikai ir toliau neužsičiaupdami bėgs su savo rūpesčiais: mama, noriu gerti, mama, noriu sysi, mama, ką veikt… Vyras turi savo reikalų. Nieks nežinos, kaip jaučiatės, jeigu niekam nepasakysit.

Kol dar ne vėlu, dar ne visiškas nuovargis, verta perkalbėti su vyru, kaip dalinatės namų ruoša ir rūpinimusi vaikais. Gal jis bent laikinai gali keliskart iš eilės pakeisti sauskelnes, nuvesti į darželį ar pabūti lauke?

Dažnai didžiausias gyvenimo „griovėjas” būna miego stygius. Tad jei vienas anksti keliasi darbo dienomis, tai kitas lai keliasi anksti savaitgaliais. Arba savaitgalį galima dalintis – vienas tingus rytas vienam, kitas – kitam.

Keletas būdų palengvinti kūdikystę

 • Būtinai nors kartą per savaitę išeikite kur nors viena, tegu ir pusvalandžiui tarp maitinimų. Tai gali būti buitinė išvyka į artimiausią parduotuvę pieno ir duonos ar nesamo šunelio „pavedžiojimas” aplink keletą namų kaimynystėje. Išvyką dar pagyvins ir protą nuo buities atitrauks, jei iškelsite sau kokį neįprastą uždavinį: išgirsti kokį keistesnį garsą, pamatyti ką nors žalio, suskaičiuoti, kiek žibintų yra iki artimiausios perėjos, pagalvoti, kaip juokingai galima būtų iššifruoti pravažiuojančių mašinų numerius ir t.t.
 • Būtinai bent kas antrą dieną išeikite į lauką su vaiku nešynėje ar vežimėlyje. Grynas oras ir saulė suteikia daug energijos. Kai vaikas vežimėlyje užmigs, turėsite progą vienumoje išgerti skanaus gėrimo ir pasimėgauti knyga ar žurnalu. Kai užmigs nešynėje, įsitaisykite didelės lovos vidury pusiaugula ir kartu pasnauskite.
 • Jei neturite panašiu metu gimdžiusių draugių, susipažinkite su vaikų žaidimų aikštelės mamomis, susiraskite grupę, plepančią internete ar susitinkančią gyvai, pasidomėkite kokiais nors motinystės, sveikatos, psichologijos temų seminarais. Puikiai prasiblaškysite, šį tą sužinosite, su kitomis pasidalinsite ir nesijausite vieniša. Kai kurioms mamoms smagiau nutolti nuo motinystės temų ir turėti draugų ar kolegų be vaikų, su kuriais galima plepėti apie visokius kitokius suaugusiųjų reikalus.
 • Didelė klaida reikalauti iš savęs, kad namai bus pavyzdingai tvarkingi ir priruošta daug puikaus maisto. Kol vaikas miega, prasminga pasiruošti, ką valgysite jam atsikėlus, bet šiaip jau pertraukėles, kai nereikia aktyviai rūpintis vaiku, išnaudokite savo poilsiui.

Keletas būdų palengvinti gyvenimą su darželinuku

 • Stenkitės kuo ilgiau išsaugoti pietų miegą. Nors kartais tai trukdo susiplanuoti išvyką į svečius ar teatrą, bet visais kitais atvejais ta „pietų pertrauka” vidury dienos yra tikra Dievo dovana. Mano vaikai miega pietų kone iki mokyklinio amžiaus ir dar kartais pirmoj klasėj, ir aš dažniausiai miegu kartu su jais.
 • Būtinai išeikite į lauką: į smėlio dėžę, laipynę ar tiesiog ilgą pasivaikščiojimą, kad vaikas turėtų progą išsidūkti ir išeikvoti energiją lauke. Tuomet namie bus ramesnis ir mieliau imsis ramesnių veiklų kaip piešti ar skaityti knygelę.
 • Darželinukas kelioms valandoms, pusdieniui ar net su nakvyne tikriausiai pasiliks pas draugus, su kuriais dažnai bendraujate, ar pas senelius. Išnaudokite tą laiką su kaupu: pavasariniam tvarkymuisi, nepabaigtiems darbams, kuriems reikia didelės koncentracijos, ar SPA procedūroms, į kurias niekaip neprisiruošiate.

Keletas būdų palengvinti gyvenimą visais atvejais

 • Valgykite tokį maistą, kuris suteikia energijos ilgam, pvz., visagrūdė duona, rudieji ryžiai. Taip pat pakankamai vaisių ir daržovių, kurie neapsunkina, o kartu stiprina imunitetą. Ir neužmirškite vandens. Kartais vien nuo jo stygiaus apsunksta galva. Būna, kad dieną veiksmingai praskaidrina gabalėlis juodojo šokolado, bet jei visą dieną piktnaudžiausite saldumynais, jausitės prastai.
 • Sportuokite. Tai padeda išlaikyti lankstumą, raumenų aktyvumą, taip pat treniruotės dažnai baigiasi atsipalaidavimo pratimais. Dėl manęs galėtų būt atbulai – 10 min. pratimų ir 50 min. gulėjimo ramių garsų apsupty. Dar verta išbandyt tokių pseudo sportų kaip veido joga ar juoko joga.
 • Raskite kokį hobį ir geriausiai, jei jis reikalaus kokios fizinės veiklos: daržininkystė, gėlininkystė, mezgimas. Dažnai padeda ir tiesiog spalvinimas ar visokių makaliūzių piešimas.
 • Kartkartėmis pasilepinkite ypatinga kava, pora valandų tylos ar gėlių puokšte. 99%, kad niekas jums to nesuorganizuos, kai labiausiai reikia. Tad apsisukate ant kulno ir maunate lauk. Patikėkite, namai nesugrius, jei juose lieka kuris kitas suaugusysis.
 • Pasikalbėkite su kuo nors. 100%, kad taip jaučiatės ne viena. Jei nesugalvojate, kam išsipasakoti, ar norite ne vien pasibėdavoti, bet ir gauti tikrai vertingą patarimą, yra įvairiausių psichologų pagalbos telefonų, pvz., „Tėvų linija”.

Iliustracija iš E. Daciūtės ir A. Nananai knygos „Paslapčiausia paslaptis”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *