Būti tėvais
komentarai 5

Pertraukos žindymui dirbančiai mamai

Man pavyko susitvarkyti popierius dėl trumpesnės darbo dienos pagal DK 278 str. 8 d., tad galiu visoms papasakoti, kaip tai vyksta.

Darbo kodekso 278 straipsnio 8 dalis suteikia žindančiai mamai galimybę derinti motinystę ir darbą. Žinoma, be pagalbininkų ji neišsivers, tačiau pagal DK darbdavys turi leisti mamai pažindyti ne rečiau kaip kas 3 valandas, tam skirdamas ne trumpesnę kaip 30 minučių pertrauką. Tas pertraukas galima sujungti ir pasiimti prie pietų pertraukos arba dienos gale, taip susitrumpinant darbo dieną – tai pravartu, jei vaikas jau vyrėlesnis. Aš pasirinkau trumpesnę darbo dieną.

Žmonės nemėgsta išvedžiojimų „ne rečiau“, „ne trumpiau“ ir pan., tad viską nubraukia ir šis straipsnis suprantamas kaip 30 min. pertraukos kas 3 val. Kažkas DK rengėjus paprotino, kad gana dažnas kūdikio maitinimosi ritmas yra kas 3 val. ir žinda vaikutis kokias 30 min. DK rengėjai, šaunuoliai, pasirūpino, kad mama turėtų galimybę maitinti, tačiau panašu, kad apie žindymą nelabai ką žino. Kodėl taip sakau? Jie nepagalvojo, kad „kas 3 val.“ vis dėlto neišlaiko 3 val. žindymo ciklo.

Jeigu vaikelis žinda kas 3 val., tai, tarkim, 8 val., 11 val., 14 val., 17 val. ir t. t. Tačiau mamai 8 val. prasideda darbas, ji nežindys vaikučio 8 val. Tarkim, žindys prieš darbą – 7:30. Vaikutis norės valgyt po 3 val. – tai 10:30, o bus praėję tik 2,5 val. darbo ir iki pertraukos pagal DK likęs visas pusvalandis. Mums tai kas, mes galim pavalgyt ir pusvalandžiu anksčiau, ir pusvalandžiu vėliau, o kartais ir visai nevalgyt, bet kūdikiui laukti pusvalandį – tikrų tikriausia pasaulio pabaiga!

Mano darbe personalo skyriaus darbuotoja tik neseniai ištekėjusi ir, susidarė įspūdis, apie žindymą ničnieko nenutuokia. Kai mes susėdom skaičiuoti, kiek laiko sutrumpėja darbo diena, ji man pasiūlė tokį variantą: nuo 8 iki 11 val. mama dirba, tada 30 min. žindo; naujas trijų val. ciklas pradedamas skaičiuoti 11:30, bet iškrinta 12:00-13:00 pietų pertrauka, tad 3 valandos sukapsi 15:30 val.; tada antroji 30 min. pertrauka ir naujas ciklas prasideda 16:00 val., bet 17 val. baigiasi darbas ir nauja pertrauka nebesusidaro. Tad diena sutrumpėja 30 min. + 30 min. = 1 val.

Personalo skyriaus pasiūlytas variantas

Kas gi šitaip skaičiuoja? Tada išeina, kad iš pradžių mažiukas laukia pienuko 3,5 val. (nuo 7:30 iki 11:00), o tada – net 4,5 val. (nuo 11:00 iki 15:30 val.)! Kaip į mėnesinių ciklą įeina pačios mėnesinės, taip žindymas įeina į žindymo ciklą. Ir jokių pietų pertraukų kūdikis nepripažįsta. Vis dėlto, kad ir kaip skaičiuosi, pagal DK neišeina darbo dieną susitrumpinti daugiau kaip 1 val.

Nors aš iš pradžių maniau skaičiuoti paprastai – 8 darbo valandos dalinti iš 3 val. ciklo, susidaro 2 ciklai, vadinasi, dukart po 30 min., ir 2 val., tai dar 20 min. Tos 20 min. neatitinka DK, nes ten rašoma apie 30 min. pertraukas. (Nors iš tiesų DK kalba apie pertraukas ne rečiau nei kas 3 val. ir ne trumpesnes kaip 30 min., tad teoriškai išeitų 30 min. pertrauka ir po tų paskutinių 2 val. darbo 🙂 )

Mano pirmoji mintis

Tačiau 8 val. darbo diena – tai darbo valandos, išėmus pietų pertrauką. Realiai, jeigu dirbame 8-17 val., susidaro 9 valandos. 9 dalint iš 3 = 3 gražutėliai ciklai po 3 valandas, vadinasi, 3 žindymo pertraukos, vadinasi, darbo diena turėtų sutrumpėti 1,5 val. Deja.

Jeigu – tarkim – pirmoji pertrauka (po 3 val. darbo) 11 val., antroji (dar po 3 val.) – 14 val., tai trečioji išeina 17 val., o tada jau baigiasi darbas, taigi šiaip ar taip gali maitinti kūdikį ar veikti, ką tik sugalvoji. (Teoriškai). Tad kad ir kaip beskaičiuosi, susumavus daugiau kaip 2 pertraukos neišeina, vadinasi, darbo diena žindančioms mamoms gali sutrumpėti 1 val.

Žindymo pertraukos pagal DK

Darbo kodeksą aiškina Darbo inspekcija. Ką ji sako šiuo klausimu? Kaip vis dėlto reiktų skaičiuoti tas pertraukas?

Kai susiginčijom su personalu, išsiunčiau DI užklausą. Jie, aišku, gali sau leisti neatsakyti 20 dienų. Realiai atsako maždaug per 10, kiek teko susidurti. Taigi kantriai laukiau laukiau ir sulaukiau: Darbo inspekcija pertraukų neskaičiuoja, pertraukos kūdikiui maitinti skaičiuojamos darbuotojo ir darbdavio sutarimu. Įsivaizduojat?

Čia panašiai kaip su nėščiosios darbu kenksmingomis sąlygomis – jų nekenksmingumą turi užtikrinti darbdavys. DK lyg ir suteikia darbuotojui teisę į gerovę, tačiau tą teisę duoti ir jos kiekį apspręsti palieka darbdaviui. Argi ne puiku?

Kadangi suk nesukęs, vis tiek išeina tik 1 valanda pertraukų, teko trečią kartą taisyti prašymą ir derintis dėl 1 valanda trumpesnės darbo dienos. Davė laisvę tą pačią dieną. Tačiau iš tiesų, jeigu norima suteikti mamai galimybę maitinti vaiką kas 3 valandas, tos maitinimo pertraukos laikas turėtų būti įskaičiuotas į 3 val. ciklo laiką. T. y. pertraukos turėtų išsidėlioti taip: 8:00-8:30, 11:00-11:30 ir 14:00-14:30 arba 10:30-11:00, 13:30-14:00 ir 16:30-17:00. Kartu sudėjus išeitų 1,5 val. ir, perkėlus pertraukas į dienos galą, 15:30 jau neštum pas vaiką bandeles su karštu pienu.

Idealus (siektinas) žindymo pertraukų variantas

Tiesa, dėl popierių. Norint gauti pertraukų žindymui, reikia darbdaviui pristatyti gydytojo pažymą, kad auginate vaiką ir maitinate jį krūtimi, taip pat prašymą suteikti tikslines poilsio pertraukas pagal DK 278 straipsnio 8 dalį. Tuo remiantis darbdavys parengia įsakymą, kuriame nurodo, nuo kurios dienos, kokio dažnumo ir kokio ilgumo pertraukos suteikiamos. Dėl šių pertraukų darbo užmokestis nesikeičia. Kai nujunkote, darbdaviui reikia pranešti, kad pertraukomis žindymui nebesinaudosite.

5 Comments

 1. Ruta says

  aš va norėjau iš tos pačios temos vis paklaust – maniškiui va už kelių dienų dveji, į darba grišiu po trijų mėnesių, o tada iki rugsėjo vaikas bus namuose su tėčiu/močiute/teta. iki šiol žindau ir nutraukti nenoriu (o ir jam poreikis didžiulis, pas mus vien naktį būna 3-4 kartai), dieną visada prieš/po miego ir dar koks pora kartų šiaip. Kas neramina – kaip be pienuko jis užmigs dieną? Kaip jam seksis darželyje, nes girdėjau, kad žindomiems blogiau..
  Tai ir įdomu, kaip su tuo jūs susitvarkėt? Kaip žindomas vaikas užmiega dieną? Ar be pienuko užmigdavo dar iki darželio?
  Po darbo matyt iš karto žįsti puola?
  Žodžiu, domina tokie "techniniai" dalykai 🙂

 2. DirbuMama says

  Rūta, mūsų mažiukų poreikiai panašūs 🙂 Iki darželio pasitaikydavo atvejų, kai vaiką pietų ir ne pietų migdydavau ne aš, ir jis be jokių problemų užmigdavo be pienuko, tad daržely irgi nebuvo su tuo sunkumų. Baigiantis motinystės atostogoms įsivaizduodavau, kad po darbo atvažiuoju į daržą ir abu nutūpę kur nors rūbinėlėj pirmu reikalu pasimaitinam, bet taip nebuvo 🙂 Labai nustebau, bet jam norėdavosi tik apsikabinti, o ir namie grįžus nepuldavo pienuko, mieliau laksto, žaidžia su broliu ir žįsti prašo nebent jei ką nors kartu susiglaudę veikiam 🙂 Visai kitaip savaitgaliais. Tada gana dažnai prisimena ir ateina.

 3. Sara says

  Sveiki, norejau taip pat pasiteirauti, gal galetumete pakomentuoti, kaip pa(si)ruosti palikti zindoma kudiki pries griztant i darba? Jam dabar 8 men, griztu nuo 10 men. Siuo metu jis diena MP valgo 3 kartus, 2 kartus koseles. Isivaizduociau, kad liksime prie vieno karto su MP – pienukas tik pries pietu miega, kurio as jam paliksiu nutraukusi kuri laika, paskui gal ir to nebereikes? O kaip tuomet- ar darbe nusitraukinejate? Nes tarpas tarp maitinimu bus daugiau nei 6 val. Ar, jeigu nera galimybes nusitraukinet per diena, nemazes pieno? Buciau labai dekinga uz komentara.

 4. DirbuMama says

  Sara, yra keli keliai: 1) iki grįžtant į darbą atjunkyti vaikutį; 2) apsiriboti tik tais maitinimais, kai esate kartu, pvz., rytą atsikėlus ir vakare grįžus namo; 3) kasdien priruošti vaikučiui pieno tiek, kad jis gautų savo įprastas porcijas įprastu laiku, o darbe reguliariai nusitraukinėti. Iki metų kūdikiui būtinas mamos pienas, todėl rekomenduočiau trečiąjį variantą. Tam jums reikės pasirūpinti patogia pieno nutraukimo technika ir laikymo sąlygomis. Vienos mamos įgunda rankomis per 5 min. nusitraukti pieną iš abiejų krūtų, kitoms geriau sekasi su pientraukiais. Jei rinktis pientraukį, rekomenduojamas elektrinis, su reguliuojama traukimo jėga ir dažniu. Nusitraukti pieną reikia reguliariai, tokiu pat metu, kokiu įprastai maitinamas kūdikis. Nusitrauktą pieną geriausia būtų pasidėti į šaldytuvą, bet kol baigsis darbo diena jis gali pabūt ir kabinete, tik ne ant saulės, žinoma. Galima pasinaudoti termokrepšiais.
  Jei rinktis antrą variantą, reiktų abiem pamažu pratintis prie retesnių maitinimų, o jei taip neišeis, tai darbe vis tiek nusitraukti, bent jau iki komforto lygio, kad neskaudėtų, nesusidarytų pieno sąstoviai. Darbo metu nemaitinant ir nenusitraukiant (iki galo), pieno, žinoma, mažės, bet tik todėl, kad darbo metu jo niekam nereikės, t. y. pieno sumažės tiek, kiek sumažės jo poreikis.
  Pirmo varianto nekomentuosiu, nes iki metų nujunkyti tikrai nepatartina, jei yra nors mažiausia galimybė žindyti. Sėkmės!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *