Būti tėvais
comments 5

Pertraukos žindymui dirbančiai mamai

Man pavyko susitvarkyti popierius dėl trumpesnės darbo dienos pagal DK 278 str. 8 d., tad galiu visoms papasakoti, kaip tai vyksta.

Darbo kodekso 278 straipsnio 8 dalis suteikia žindančiai mamai galimybę derinti motinystę ir darbą. Žinoma, be pagalbininkų ji neišsivers, tačiau pagal DK darbdavys turi leisti mamai pažindyti ne rečiau kaip kas 3 valandas, tam skirdamas ne trumpesnę kaip 30 minučių pertrauką. Tas pertraukas galima sujungti ir pasiimti prie pietų pertraukos arba dienos gale, taip susitrumpinant darbo dieną – tai pravartu, jei vaikas jau vyrėlesnis. Aš pasirinkau trumpesnę darbo dieną.

Žmonės nemėgsta išvedžiojimų „ne rečiau“, „ne trumpiau“ ir pan., tad viską nubraukia ir šis straipsnis suprantamas kaip 30 min. pertraukos kas 3 val. Kažkas DK rengėjus paprotino, kad gana dažnas kūdikio maitinimosi ritmas yra kas 3 val. ir žinda vaikutis kokias 30 min. DK rengėjai, šaunuoliai, pasirūpino, kad mama turėtų galimybę maitinti, tačiau panašu, kad apie žindymą nelabai ką žino. Kodėl taip sakau? Jie nepagalvojo, kad „kas 3 val.” vis dėlto neišlaiko 3 val. žindymo ciklo.

Jeigu vaikelis žinda kas 3 val., tai, tarkim, 8 val., 11 val., 14 val., 17 val. ir t. t. Tačiau mamai 8 val. prasideda darbas, ji nežindys vaikučio 8 val. Tarkim, žindys prieš darbą – 7:30. Vaikutis norės valgyt po 3 val. – tai 10:30, o bus praėję tik 2,5 val. darbo ir iki pertraukos pagal DK likęs visas pusvalandis. Mums tai kas, mes galim pavalgyt ir pusvalandžiu anksčiau, ir pusvalandžiu vėliau, o kartais ir visai nevalgyt, bet kūdikiui laukti pusvalandį – tikrų tikriausia pasaulio pabaiga!

Mano darbe personalo skyriaus darbuotoja tik neseniai ištekėjusi ir, susidarė įspūdis, apie žindymą ničnieko nenutuokia. Kai mes susėdom skaičiuoti, kiek laiko sutrumpėja darbo diena, ji man pasiūlė tokį variantą: nuo 8 iki 11 val. mama dirba, tada 30 min. žindo; naujas trijų val. ciklas pradedamas skaičiuoti 11:30, bet iškrinta 12:00-13:00 pietų pertrauka, tad 3 valandos sukapsi 15:30 val.; tada antroji 30 min. pertrauka ir naujas ciklas prasideda 16:00 val., bet 17 val. baigiasi darbas ir nauja pertrauka nebesusidaro. Tad diena sutrumpėja 30 min. + 30 min. = 1 val.

Personalo skyriaus pasiūlytas variantas

Kas gi šitaip skaičiuoja? Tada išeina, kad iš pradžių mažiukas laukia pienuko 3,5 val. (nuo 7:30 iki 11:00), o tada – net 4,5 val. (nuo 11:00 iki 15:30 val.)! Kaip į mėnesinių ciklą įeina pačios mėnesinės, taip žindymas įeina į žindymo ciklą. Ir jokių pietų pertraukų kūdikis nepripažįsta. Vis dėlto, kad ir kaip skaičiuosi, pagal DK neišeina darbo dieną susitrumpinti daugiau kaip 1 val.

Nors aš iš pradžių maniau skaičiuoti paprastai – 8 darbo valandos dalinti iš 3 val. ciklo, susidaro 2 ciklai, vadinasi, dukart po 30 min., ir 2 val., tai dar 20 min. Tos 20 min. neatitinka DK, nes ten rašoma apie 30 min. pertraukas. (Nors iš tiesų DK kalba apie pertraukas ne rečiau nei kas 3 val. ir ne trumpesnes kaip 30 min., tad teoriškai išeitų 30 min. pertrauka ir po tų paskutinių 2 val. darbo 🙂 )

Mano pirmoji mintis

Tačiau 8 val. darbo diena – tai darbo valandos, išėmus pietų pertrauką. Realiai, jeigu dirbame 8-17 val., susidaro 9 valandos. 9 dalint iš 3 = 3 gražutėliai ciklai po 3 valandas, vadinasi, 3 žindymo pertraukos, vadinasi, darbo diena turėtų sutrumpėti 1,5 val. Deja.

Jeigu – tarkim – pirmoji pertrauka (po 3 val. darbo) 11 val., antroji (dar po 3 val.) – 14 val., tai trečioji išeina 17 val., o tada jau baigiasi darbas, taigi šiaip ar taip gali maitinti kūdikį ar veikti, ką tik sugalvoji. (Teoriškai). Tad kad ir kaip beskaičiuosi, susumavus daugiau kaip 2 pertraukos neišeina, vadinasi, darbo diena žindančioms mamoms gali sutrumpėti 1 val.

Žindymo pertraukos pagal DK

Darbo kodeksą aiškina Darbo inspekcija. Ką ji sako šiuo klausimu? Kaip vis dėlto reiktų skaičiuoti tas pertraukas?

Kai susiginčijom su personalu, išsiunčiau DI užklausą. Jie, aišku, gali sau leisti neatsakyti 20 dienų. Realiai atsako maždaug per 10, kiek teko susidurti. Taigi kantriai laukiau laukiau ir sulaukiau: Darbo inspekcija pertraukų neskaičiuoja, pertraukos kūdikiui maitinti skaičiuojamos darbuotojo ir darbdavio sutarimu. Įsivaizduojat?

Čia panašiai kaip su nėščiosios darbu kenksmingomis sąlygomis – jų nekenksmingumą turi užtikrinti darbdavys. DK lyg ir suteikia darbuotojui teisę į gerovę, tačiau tą teisę duoti ir jos kiekį apspręsti palieka darbdaviui. Argi ne puiku?

Kadangi suk nesukęs, vis tiek išeina tik 1 valanda pertraukų, teko trečią kartą taisyti prašymą ir derintis dėl 1 valanda trumpesnės darbo dienos. Davė laisvę tą pačią dieną. Tačiau iš tiesų, jeigu norima suteikti mamai galimybę maitinti vaiką kas 3 valandas, tos maitinimo pertraukos laikas turėtų būti įskaičiuotas į 3 val. ciklo laiką. T. y. pertraukos turėtų išsidėlioti taip: 8:00-8:30, 11:00-11:30 ir 14:00-14:30 arba 10:30-11:00, 13:30-14:00 ir 16:30-17:00. Kartu sudėjus išeitų 1,5 val. ir, perkėlus pertraukas į dienos galą, 15:30 jau neštum pas vaiką bandeles su karštu pienu.

Idealus (siektinas) žindymo pertraukų variantas

Tiesa, dėl popierių. Norint gauti pertraukų žindymui, reikia darbdaviui pristatyti gydytojo pažymą, kad auginate vaiką ir maitinate jį krūtimi, taip pat prašymą suteikti tikslines poilsio pertraukas pagal DK 278 straipsnio 8 dalį. Tuo remiantis darbdavys parengia įsakymą, kuriame nurodo, nuo kurios dienos, kokio dažnumo ir kokio ilgumo pertraukos suteikiamos. Dėl šių pertraukų darbo užmokestis nesikeičia. Kai nujunkote, darbdaviui reikia pranešti, kad pertraukomis žindymui nebesinaudosite.

5 Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *