Vaiko daiktai, Vaiko lavinimas
comments 3

Ką dovanoti vaikui?

laiskas kaledu seneliui

Artėjant kokia nors šventei iš proto varo vis tas pats aplinkinių klausimas: ką dovanoti vaikui? Jei dovaną rinktume tik pagal parduotuvės lentyną, variantų būtų tik keli: mašina (mergaitėms – lėlė) ir Lego. Bet jei rinkdami dovaną atsižvelgtume į vaiką, pamatytume, kad tų dovanų yra begalinė įvairovė! Tad man pačiai labiau kyla klausimas, ką išrinkti vaikui šį kartą?

„Kolegė“ tinklaraštininkė iš The Alpha Parent siūlo atsižvelgti į tokius kriterijus:

 1. žaislas turi būti nesenstantis – niekad neišeiti iš mados,
 2. neturėti stereotipinių sąsajų su lytimi (tai reiškia, kad mašinos berniukams ir lėlės mergaitėms iškart atkrenta),
 3. būti „ilgai grojantis“ – pritaikytas žaisti įvairiais amžiaus tarpsniais,
 4. neturėti vienos konkrečios funkcijos, bet būti įvairiai pritaikomas laisvame žaidime,
 5. būti be ekrano – jokių skaitmeninių žaisliukų.

Aš daugumai jų pritariu, bet pridėčiau dar tai, su kuo susiduriame vietinėje vaikų prekių rinkoje:

 1. Žaislas turi būti ne vienkartinis – jei leidžiate pinigus, tai verčiau ne tokiam žaislui, kuris po 10 minučių jau neturi vienos kitos detalės arba apskritai sulūžęs. Tokiu atveju geriau pinigus iškart mesti į šiukšlių dėžę.
 2. Jei perkate grojantį, turi būti funkcija garsą mažinti, išjungti. Bet apskritai pypsintys ir žybsintys skiriami prie per daug stimuliuojančiųjų ir „normaliam“ vaikui visiškai nereikalingų daiktų.
 3. Jei perkate lėlę/mašiną, tai gal ji gali būti kuo nors ypatinga, pvz., labai didelių, o gal labai mažų gabaritų? O gal ne mašina, bet traktorius, sunkvežimis, gaisrinė, ekskavatorius, sraigtasparnis, lėktuvas?
 4. Jei perkate žaislą atsižvelgdami į nurodytą amžių ant pakuotės, pagalvokite, ar vaikas, kuris tai gaus, tikrai atitinka gamintojo įsivaizduojamą nurodyto amžiaus vaiką. Dažniausiai gamintojas pernelyg nuvertina vaiką, galvodamas, kad jis to ar ano nesugebės, dar per mažas, arba apsidraudžia dėl smulkių detalių. Visa tai nesvarbu, nes vaikai greit auga ir priauga tuos žaislus, be to, žaidžiant jiems gali pagelbėti mama/tėtis, vyresnis brolis/sesė.
 5. Verčiau atkreipkite dėmesį į medžiagas, iš kurių žaislas pagamintas. Net jei yra EC sertifikato ženkliukas, plastikinės ar lakuotos detalės gali skleisti nemalonų kvapą, medinės – skilti ar nueiti plonomis aštriomis atplaišomis, medžiaginės – dažyti, pūkuotis ir t. t. Visa tai yra netinkama vaikui, ypač iki kokių 3-5 metų. Kartais man atrodo, kad būtent dėl panaudotų nesaugių medžiagų užrašomas amžiaus cenzas 0-3.

Visa tai apie žaislus, bet ir be žaislų yra dar daugybė variantų, dažniausiai – prasmingesnių už šiaip žaislus:

 1. Stalo žaidimai. Jie sutelkia brolius/seses ar visą šeimą, draugus bendrai praleisti laiko. Vaikai mokosi laikytis taisyklių, palaukti savo eilės, nuryti pralaimėjimo kartėlį, suprasti sėkmės dėsnius, veikti individualiai ir komandoje.
 2. Knygos. Kūdikiui galima padovanoti medžiaginę, metinukui – su liečiamaisiais paviršiais; kietais lapais; dideliais paveikslėliais be teksto ar su mažai teksto, dvimečiui – istorijas, kurias jis pats pajėgtų sekti paveikslėliuose; su atidaromais langeliais; su spalvomis, formomis, skaičiais, trimečiui/keturmečiui – neilgas istorijas; užduočių knygeles; jei skaityti šiaip jau nemėgsta, patiks knygelė su mėgstamo filmuko herojais ar dievinamais gyvūnais, penkiamečiui – istorijas; pasakas; enciklopedijas su dideliais vaizdais, mažai teksto; darbelių knygeles ir t. t.
 3. Dėlionės. Mažuliams – iš 2-3 didelių detalių, kuo didesnis vaikas, tuo detalių daugiau, jos smulkesnės. Mokyklinio amžiaus vaikams turėtų patikti 3D dėlionės. Dėlionės lavina akies-rankos koordinaciją, formų, spalvų suvokimą, pastabumą. Būna dėlionių su papildoma veikla, pvz., kai kurie piešiniai atsiranda tik juos patrynus pirštu; reikia ieškoti dėlionės kraštuose parodytų paveikslėlių ir pan.
 4. CD. Mažuliams – su lopšinėmis, didesniems – su pasakomis, vaikiškomis dainelėmis. Tinka namie, o dar labiau tinka kelionėje automobiliu.
 5. Sporto priemonės: nuo šokdynės ar kamuolio iki gal net kokio batuto. Jei ne sezonas dviračiui ar paspirtukui, tai tiks slidės, pačiūžos, rogės, kita vertus, tie sezonai labai greit keičiasi. Jei padovanosite badmintoną, skraidančią lėkštę ar kitą kelių žmonių reikalaujančią priemonę, prisidėsite prie brolių/seserų ar tėvų/vaikų santykių stiprinimo.
 6. Tikri ar žaisliniai muzikos instrumentai. Jei tai nėra tik lenta su keliais grojančiais mygtukais, lavinamas kūrybingumas, vaizduotė, smulkioji motorika, ritmo pojūtis ir kt. Muzikinis lavinimas susijęs ir su matematiniais gebėjimais. Taip pat neseniai atliktas tyrimas teigia, kad muzikavę žmonės turi mažesnį polinkį sirgti Alzhaimeriu.
 7. Vaidmenų žaidimų priemonės. Mažuliai mėgsta gaminti valgį, meistrauti, darželinukams labai patinka kuo nors persirengti: superheroju, tigru, princese, o pradinukams galima dovanoti šešėlių, pirštų ar lėlių teatro sceną, veikėjus. Lavina vaizduotę, kūrybiškumą, prisideda prie emocinio intelekto ugdymo.
 8. Dailės ir darbelių priemonės: nuo pieštukų iki rankdarbių ruošinių. Pasirinkimas didžiulis: keičiančios spalvą, blizgios, ryškių spalvų, netradiciniams paviršiams, pvz., tekstilei, stiklui, skirtos piešimo priemonės, lipdymo tešlos, smėlis, kukurūzai, popierius lankstiniams su instrukcijomis, judančios popierinės lėlės, ruošiniai nuotraukos rėmeliui, rankinei, papuošalams, minkštam žaislui, paveikslui ir kt. gaminti. Lavina kūrybiškumą, vaizduotę, smulkiąją motoriką, moko susikaupti, rezultatas didina savivertę.
 9. Plakatas su Lietuvos, Europos, pasaulio žemėlapiu, gyvūnais, augalais, žmogaus kūnu, raidėmis ir t. t. Papuoš vaiko kambarį ir didins kognityvines žinias.
 10. Bilietai į teatrą, kiną, cirką, koncertą. Jau vienų metų pypliuką galima nusivesti į Menų spaustuvę, darželinuką – į Mažąjį teatrą, Raganiukę, Lėlę, pradinuką – į Keistuolius, baletą. Vyksta pop ir klasikinės muzikos koncertai, skirti specialiai vaikams.
 11. Vaiką tikrai nudžiugins drabužėlis ar patalynė su mėgstamo filmuko veikėjais. Svarbu žiūrėti, kad medžiagos, dažai būtų kokybiški.
 12. Marsiečių vitaminai? Juos vaikai priima kaip saldainius, o gauti visą dėžę saldainių visai neblogai, ar ne?
 13. Dar galima padovanoti mokestį už būrelį, darželį ar nelaimingų atsitikimų/gyvybės draudimą. Pasitarkite su tėvais. Sąmoningesnis vaikas supras ir įvertins tokią dovaną. Jei abejojate, pridėkite asmenišką smulkmenėlę: mažą žaisliuką, helio balioną, neįprastą saldėsį, pvz., iš Saldžių majų.

Kur pirkti dovanas?

 1. Knygynuose. Juose būna ne tik knygų, bet ir CD, dailės reikmenų, dėlionių, įdomesnių žaislų.
 2. Pomėgių parduotuvėse. Jose rasite įvairių dailės ir darbelių reikmenų, smulkių dovanėlių.
 3. Nestandartinėse žaislų parduotuvėse, pvz., Gudragalvis, Lavinu, Paukščių pienas, Žemuogių pievelė, Cocone.
 4. Norintiems neišleisti daug – supermama.lt forumo skelbimuose, o princesių, piratų, lapių ir kt. kostiumų – net ir dėvėtų drabužių parduotuvėse.
 5. Padaryti patiems?

Klausimas: ar pirkti vaikui tai, ko jis prašo, pvz., Kalėdų senelio?

TAIP,

 • jei labiau už viską rūpi atsikratyti šio rūpesčio.
 • jei pritariate vaiko norui ir manote, kad tas dalykas yra visapusiškai naudingas ir vertas.
 • jei vaikas dėl to miršta ir gal net pats deda pastangas tai turėti.

NE,

 • jei tam dalykui visiškai nepritariate. Vaiką galima perkalbėti, pakreipti kita linkme.
 • jei tai kainuoja per daug.
 • nes vaikas apsiriboja savo matymo lauku ir nežino kitų galimų variantų, kurie galbūt yra ir vertingesni, ir labiau džiuginantys.

Iliustracijoje vyresnėlio rašytas laiškas Kalėdų seneliui už save ir už brolį. Gal sunkiai įskaitoma neįgudusiai akiai, bet Žiogutis pageidauja burtų lazdelės. Tikros!..

3 Comments

 1. Pingback: Jei kalėdinės dovanos – žaislai – Dirbu Mama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *