Būti tėvais, Vaiko sveikata
komentarai 26

Tuberkuliozės skiepas (BCG vakcina)

Nuo tuberkuliozės (TB) vaikai skiepijami 2-3 parą po gimimo. Tai tas skiepas, nuo kurio nešiojame randą ant kairio peties.

BCG vakcinos sudėtis:

1 ml ištirpintos vakcinos yra:

Mycobacterium bovis (BCG), daniškojo kamieno 1331 (susilpninto) (0,75 mg) – tai susilpninti tuberkuliozės mikrobai, nesukeliantys tuberkuliozės, tačiau sužadinantys imunitetą prieš šią ligą.
Adjuvantų nėra – o adjuvantai – vienos iš pavojingiausių medžiagų vakcinose.

Papildomos medžiagos
BCG SSI vakcina:
Natrio glutamatas (3,75 mg) – E621 – aminorūgštis, konservantas, kūdikių ir vaikų iki 3 m. maisto produktuose draudžiamas. Tačiau čia jis yra ne maiste, todėl spėkime, kad nekenksmingas.
Praskiestas Sauton SSI tirpalas:
Magnio sulfatas (125 mikrogramai) – (Epsomo druska) naudojama terapinėse voniose. Hidratas, gana populiarus namų medicinoje, vadinamas karčiąja druska arba angliškąja druska.
Dikalio fosfatas (125 mikrogramai) – E340 – rūgštingumą reguliuojanti medžiaga.
Citrinos rūgšties monohidratas (0,5 mg) – galima suprasti, kad tai citrinos rūgštis su vandeniu.
L-asparagino monohidratas (1 mg) – viena iš amino rūgščių (plius vanduo), kurios reikalingos baltymui sudaryti.
Geležies amonio citratas (12,5 mikrogramai) – E381 – rūgštingumą reguliuojanti medžiaga.
Glicerolis (85%) (18,4 mg) – tirštas, bespalvis, bekvapis, tąsus skystis, tirpus vandenyje, mažai kenksmingas. Naudojamas maisto pramonėje kaip saldiklis ir kitų maisto produktų konservavimo priemonė. Turi drėkinančių, odą gydančių savybių.
Vanduo injekcijoms (iki 1 ml)

Kūdikiams sušvirkščiama 0,05 ml šios vakcinos.

Atrodo, nieko labai kenksmingo joje nėra, išskyrus konservantus, kurie kažkaip vis tiek veikia mūsų kūną (sako, paskui numirėliai po žeme ilgai nesuyra, kaip dar jie veikia, kas žino). Taigi naujagimis nedelsiant susipažįsta ne tik su natūraliais mikrobais ir bakterijomis, bet gauna ir civilizacijos pagamintų baubukų, nors jų kiekis ir visiškai minimalus. Pačiai vakcinai dedu ir pliusą, ir minusą.

Kada kūdikio negalima skiepyti BCG vakcina?

 • Kai jis smarkiai karščiuoja,
 • yra gydomas nuo vėžio ar kitų imuninę sistemą silpninančių ligų,
 • serga odos liga, pvz., egzema,
 • gyvena su asmeniu, kuris įtaramias arba diagnozuotas sergantis TB, bet dar negydytas,
 • motinos ŽIV testas teigiamas.

Požymių, kuriuos galime žinoti jau dabar, neturime.

Šalutinis vakcinos poveikis

 • Iš karto po skiepo matoma nedidelė pūslelė. Ji rodo, kad paskiepyta tinkamai.
 • Po kelių savaičių atsiranda dėmelė arba žaizdelė. Žaizdelė gali pūliuoti kelis mėnesius. Paskui iš to ir atsiranda randas.
 • Labai retais atvejais skiepai gali sukelti alerginę reakciją: išbers kai kurias kūno dalis arba visą kūną, niežės.
 • Taip pat retais atvejais gali būti galvos skausmas, karštinė, vietinio limfmazgio padidėjimas.
 • Dar rečiau (1/500 000 atvejų) per kelias minutes po skiepo gali atsirasti kvėpavimo sutrikimų, alpimas (anafilaksija). Taip pat limfmazgių uždegimas, pūliavimas. – kvėpavimo sutrikimai ar limfmazgių ligos, manau, nieko gero.
 • BCG and your baby: „Nors alerginės reakcijos gali sukelti nerimą, tinkamai gydant išgyjama visiškai.“ – tai dar po skiepo gal reiks kažką kitą gydytis? Jeigu reikia nuo vakcinos poveikio gydytis, tikrai minusas.
 • Po BCG vakcinos 2 mėn. nerekomenduojama skiepyti kokiais nors kitais skiepais. Gal todėl ir skubama ją suleisti pačiomis pirmomis dienomis?
 • Mažiausiai 3 mėn. negalima skiepyti į tą pačią ranką, nes gali sutinti limfmazgiai.

Vikipedija apie tuberkuliozę:

„Tuberkuliozė – labiausiai paplitusi infekcinė liga, kuria užsikrėtę yra daugiau nei du milijardai žmonių visame pasaulyje, daugiausia – besivystančiose šalyse. Kasmet nuo jos miršta 2 milijonai žmonių, užregistruojama 9 milijonai naujų ligos atvejų. <…> Dažniausiai ją sukelia bakterija Mycobacterium tuberculosis (kitos: M. bovis, M.africanum, M.avium). <…> Patekusi į organizmą bakterija sukelia pirminę tuberkuliozę – save apribojantį, santykinai nesunkų plaučių susirgimą, kuris paprastai pasireiškia be simptomų. <…> Apie 50 proc. atvejų infekcija toliau progresuoja ir pasireiškia aktyvia ligos forma per pirmuosius 2 metus, kitiems 50 proc. aktyvi ligos forma gali pasireikšti kažkada vėliau. Kartais aktyvi ligos forma gali pasireikšti pakartotinai užsikrėtus tuberkulioze.“ – nors ir labiausiai paplitusi, bet neatrodo baisi liga, tuo labiau, kad užsikrėtęs nebūtinai susirgsi.

Britų (Šiaurės Airijos) Sveikatos, socialinių paslaugų ir viešojo saugumo departamento straipsnis apie tuberkuliozę ir skiepą nuo jos „BCG and your baby. Protecting babies against TB“ (liet. k.):

„Tuberkuliozė gali pažeisti bet kurį organą, todėl simptomai yra įvairūs ir kūdikiams ši liga gali pasireikšti visiškai kitaip nei suaugusiems. Tuberkuliozė yra užkrečiama liga, todėl labai svarbu žinoti jos požymius ir atpažinti ja sergančius žmones. Kreipkitės į gydytoją, jei jūsų kūdikis, šeimos narys arba draugas:

 • kosėja ilgiau nei tris savaites;
 • karščiuoja;
 • prakaituoja, ypač naktį;
 • netenka svorio;
 • jaučia nuovargį;
 • kosėja krauju.“

Simptomai aiškūs, pusės jų tikrai nepražiopsosi, bet jeigu kūdikiams liga pasireiškia visai kitaip, tai kaip ją atpažinti?

Argumentai prieš skiepą:

 • Vikipedija: „Dauguma (90 %) užsikrėtusiųjų serga asimptomine, lėtine ligos atmaina. Tinkamai nepradėjus gydymo yra 10 procentų tikimybė, kad ši liga išsivystys į aktyvią tuberkuliozės formą, kuria susirgus mirtingumas siekia 50 procentų.“ – manyčiau, rizika sirgti labai maža.
 • Vikipedija: „Liga galima užsikrėsti tik nuo žmogaus, sergančio aktyvia jos forma.“ – mūsų šeimos ir draugų rate tokių žmonių nėra.
 • Vikipedija: „Didžiausia rizikos zona yra besivystančios pasaulio šalys, kur nėra tinkamų sanitarinių sąlygų, didelė drėgmė. Padidėjusią riziką užsikrėsti taip pat turi sveikatos apsaugos darbuotojai, dirbantys su užkrėstais pacientais, asmenys, vartojantys intraveninius narkotikus, emigrantų, kurių šalyse paplitusi tuberkuliozė, tankiai gyvenamos teritorijos, neturtingai gyvenanti, negaunanti pakankamos medicininės pagalbos, visuomenės dalis.“ – Lietuva ir mūsų šeima nepanaši į tai.
 • Vikipedija: „Lietuvoje iki 90 proc. suaugusiųjų yra užsikrėtę tuberkulioze, tačiau tik apie 5-15 proc. infekuotų asmenų vystosi aktyvioji tuberkuliozė.“ – ar rizika sutikti užkrečiamą žmogų nėra pernelyg maža?
 • Vikipedija: „Profilaktinis vaikų skiepijimas BCG vakcina (bacillus Calmette-Guérin) nėra absoliuti apsauga nuo užsikrėtimo. Didelės apimties meta-analizės tyrimai parodė, kad BCG vakcina efektyvi apie 50 proc., apsaugant vaikus nuo sunkių tuberkuliozės formų.“ – tikimybė sutikti užkrečiamą žmogų – 5-15%, tikimybė nuo jo užsikrėsti – apie 40%, užsikrėtus tikimybė nebūti apsaugotam – 50%. Ar ne per maža vakcinos reikalingumo tikimybė?
 • Vikipedija: „BCG vakcinos skiepijimo politika įvairiose pasaulio šalyse labai skiriasi: nuo visiško šios vakcinos atsisakymo (pvz., Danija, Belgija, Italija), tik rizikos grupių skiepijimo (pvz., Jungtinė Karalystė, Austrija, JAV, Nyderlandai, Švedija) iki visuotinio visų naujagimių skiepijimo (Rusija, Lietuva). Šalys, niekada nenaudojusios BCG vakcinacijos programose, turi panašių ligos paplitimą, kaip ir šalys, skiepijančios tik rizikos grupes. BCG vakcina iki šiol labai prieštaringai vertinama.“ – Reikia pasakyti, kad šalyse, kur ribojamas skiepijimas arba visai nesiskiepijama, tuberkuliozės sergamumas labai mažas: Danija – 7,0/100 000 gyv., Belgija – 8,8, Italija – 6,6, Jungtinė Karalystė – 12, Austrija – 11, JAV – 4,8, Nyderlandai – 6,7, Švedija – 5,7. Tuo tarpu Rusija – 110, Lietuva – 71. (Pasaulio sveikatos organizacijos 2008 m. duomenys.) Rizikingomis šalimis laikomos tos, kur tuberkuliozės atvejų fiksuojama 40/100 000 gyv. Tačiau skiepijimo ir sergamumo tyrimas, taip pat prieštaringas vakcinos vertinimas kelia abejonių skiepo būtinybe ir veiksmingumu.
 • BCG and your baby: „Tuberkuliozės gydymas užtrunka keletą mėnesių. <…> Dauguma žmonių mūsų šalyje [t. y. Didžiojoje Britanijoje] po gydymo visiškai pasveiksta.“ – gydymas ilgas, bet baigiasi laimingai.
 • BCG and your baby: „Tuberkuliozė užsikrečiama tik nuo kosinčio, šios infekcijos bakterijų plaučiuose arba gerklėje turinčio žmogaus. <…> Nors [iškosėti užkrečiami] lašeliai ore išsilaiko gana ilgai, paprastai tuberkulioze užsikrečiama per artimą ir ilgalaikį kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu.“ – savo šeimos ir draugų aplinkoje tokios rizikos neturime.
 • BCG and your baby: „mažai tikėtina, kad užsikrėsite“.
 • Infoskiepai.lt: „Ši vakcina vartojama apsaugoti nuo tuberkuliozės, bet neužtikrina visiško imuniteto. <…> Imuniteto trukmė po skiepijimo BCG vakcina nežinoma, bet yra tam tikrų požymių, rodančių po 10 metų blėstantį imunitetą.“ – tai ar ta vakcina veiksminga? Kita vertus, jeigu veiksminga, tai kaip tik tam laikotarpiui, kai susirgimo rizika užsikrėtus didžiausia.

Argumentai už skiepą:

 • BCG and your baby: „Tuberkuliozė yra sunki infekcinė liga, kuri naujagimiams gali sukelti TB meningitą (smegenų dangalų pakitimą). Jauniems žmonėms ir suaugusiems ši liga paprastai pažeidžia plaučius, tačiau ji taip pat gali pažeisti liaukas, smegenis ar kaulus. <…> Tuberkuliozės sukeltas meningitas gali būti mirties priežastimi arba sukelti sunkią negalią.“ – skamba grėsmingai, tačiau kokios tikimybinės vertės yra tie žodžiai „gali“?
 • Vikipedija: „Tuberkulioze užsikrėtę jaunesni nei 12 mėn. vaikai turi 43 proc. aktyvios ligos progresijos riziką; užsikrėtę 1–5 metų turi 24 proc. riziką; vyresni – 15 proc. riziką.“ – kūdikystėje rizika susirgti didžiausia.
 • Infoskiepai.lt: „Imuniteto trukmė po skiepijimo BCG vakcina nežinoma, bet yra tam tikrų požymių, rodančių po 10 metų blėstantį imunitetą.“ – tai ar ta vakcina veiksminga? Kita vertus, jeigu veiksminga, tai kaip tik tam laikotarpiui, kai susirgimo rizika užsikrėtus didžiausia.
 • Lietuva patenka į rizikingų šalių sąrašą. Jame yra ir mūsų kaimynų: Rusija, Latvija, Baltarusija. (Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos 2008 m. duomenis.) – galime nebent tikėtis, kad per tuos keletą metų duomenys pagerėjo.
 • BCG and your baby: „Didėjant po pasaulį keliaujančių žmonių skaičiui, auga rizika, kad šalyse, kuriose paplitusi tuberkuliozė, gyvenę ar dirbę asmenys, užsikrės šia liga arba įveš ją į šią šalį.“ – pvz., Kinija irgi yra tarp rizikos šalių, o kinų Lietuvoje, ypač Vilniuje, tikrai daugėja ir mūsų šeima gana dažnai su jais susiduria.
 • BCG and your baby: Nemokamas skiepas siūlomas kūdikiams, patenkantiems į rizikos grupę (kalbama apie Didžiąją Britaniją). „Šiai kategorijai priklauso kūdikiai, gyvenantys aukšto tuberkuliozės paplitimo srityse arba bent vienas iš tėvų ar senelių yra kilęs iš šalies, kurioje yra aukštas sergamumas tuberkulioze.“ – kaip žinia, Lietuva yra tarp tokių šalių.

Jeigu vis dar neaišku, skiepyti vaiką nuo tuberkuliozės, ar ne, britai siūlo tokį 3 klausimų testą:

BCG and your baby: „Jei atsakėte „TAIP“ į visus šiuos klausimus, jūsų kūdikis turi būti skiepijamas BCG, jei prieš tai jis nebuvo skiepytas:

 1. Ar kuris nors iš jūsų vaiko tėvų ar senelių kilęs iš šalies, kurioje didelis sergamumas tuberkulioze?
 2. Ar jūs ir jūsų kūdikis ketinate gyventi ilgiau nei mėnesį ar dažnai lankytis vienoje iš šių šalių artimiausioje ateityje?
 3. Ar jūsų namuose yra tuberkulioze sergantis ar per pastaruosius penkerius metus sirgęs arba kilęs iš [rizikos] šalių asmuo, kuris turėjo ilgalaikį kontaktą su jūsų kūdikiu?“
 1. TAIP, pagal 2008 m. duomenis Lietuvoje didelis sergamumas tuberkulioze, taigi mano vaiko abu tėvai ir visi seneliai yra kilę iš tokios šalies.
 2. TAIP, mes ketiname gyventi Lietuvoje.
 3. TAIP, visi asmenys, kurie bendraus su mūsų vaiku, yra kilę iš rizikos šalies – Lietuvos, nors nė vienas nėra sirgęs ar diagnozuotas tuberkulioze.

Atrodo, kad, nepaisant visų pliusų ir minusų, mums vis dėlto reikėtų skiepytis. Nors nemanau, kad kasdieniame bendravime su draugais ir artimaisiais turime nors lašą rizikos užsikrėsti, tačiau mane gąsdina bomžai, su kuriais nori nenori susiduri parduotuvėje ar prie šiukšlių konteinerio, galų gale kada nors viešajame transporte. Žinia, kad tokių asmenų sergamumas tuberkulioze gana didelis, o juos išgydyti labiau nei problematiška. Ir nors užsikrėtimas galimas tik per artimą ir ilgalaikį kontaktą, tačiau ką žinai, kiek sergančių bomžų praeina tavo takais? Galbūt tai prilygtų artimam ir ilgam kontaktui. Kas išmatuos?

Nuotrauka iš web.tygh.gov.tw

26 Comments

 1. Pingback: Haircut Coupons

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *