Būti tėvais
comments 4

Apie Pasaulinę žindymo savaitę

Šiandien prasideda Pasaulinė žindymo savaitė (World Breastfeeding Week), kurią šįmet mini daugiau kaip 170 pasaulio šalių. Nors kiekviena šalis šią savaitę realiai mini kiek skirtingu metu, oficialiai ji kasmet trunka nuo rugpjūčio 1 iki 7 dienos. Taip prisimenama 1990 m. rugpjūtį pirmąkart PSO ir UNICEF priimta Pasaulinė kūdikių ir mažų vaikų mitybos strategija (Innocenti Declaration).

Pasaulio sveikatos organizacija šia strategija paskelbė, kad kūdikiai iki 6 mėn. turėtų būti maitinami išimtinai tik motinos pienu, o apskritai motinos pienas vaikui reikalingas iki 2 metų ir ilgiau.

Lietuvoje iki 6 mėn. kūdikius žindo tik 30,5%, o iki 1 metų – 10,8% motinų (2005 m. duomenys). Lietuvos kontekste smarkiai išsiskiria Kaunas, kur iki 6 mėn. yra žindoma 47,5% kūdikių, o pagal 2009 m. duomenis – net 66%. Tačiau nemažai Lietuvos moterų susiduria su neigiamu požiūriu į žindymą viešoje vietoje ar vyresnio nei 1 m. vaiko žindymą. Gaila, kad nemažai medikų ragina greičiau nujunkyti dėl įvairiausių, bet mediciniškai nepagrįstų dalykų. Argi ne jie turėtų geriausiai žinoti PSO rekomendacijas?

Kaunas iš kitų Lietuvos miestų išsiskiria dėl to, kad nuo pat 1992 m. gimdymo stacionarai pradėjo įgyvendinti Naujagimiui palankios ligoninės principus. Vilniuje tokia ligonine yra pripažįstami Vilniaus gimdymo namai. Nors neretai pasirodo, kad šis statusas yra tik viešai deklaruojamas dalykas, visgi palyginus su kitomis įstaigomis, ši – žindymui palankiausia.

Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyva taip pat kilo iš PSO ir UNICEF. Tokioje ligoninėje turėtų būti įgyvendinami dešimt žingsnelių, užtikrinančių sklandžią žindymo pradžią:

 1. sudaryti raštišką žindymo krūtimi politiką ir ją reguliariai skelbti visam sveikatos priežiūros personalui,
 2. visam sveikatos priežiūros personalui suteikti įgūdžių, reikalingų šiai politikai įgyvendinti,
 3. visas nėščiąsias informuoti apie žindymo privalumus ir jo valdymą,
 4. padėti motinoms pradėti naujagimį žindyti per valandą nuo gimimo,
 5. parodyti motinoms, kaip žindyti ir išlaikyti pieno gamybą, net jei jos atskirtos nuo naujagimio,
 6. neduoti naujagimiui jokio kito maisto ar gėrimo, išskyrus motinos pieną, nebent to reikėtų dėl medicininių priežasčių,
 7. praktikuoti apgyvendinimą kartu – leisti motinai ir naujagimiui būti kartu ištisą parą,
 8. skatinti žindymą pagal poreikį,
 9. žindomiems naujagimiams neduoti čiulptukų ir jokių kitų spenelio pakaitalų,
 10. skatinti žindymo paramos grupių kūrimąsi ir į jas nukreipti iš ligoninės išrašomas motinas.

Kuo šie žingsneliai svarbūs žindymui, galite pasiskaityti gyd. K. Vitkausko straipsnyje. O jeigu gimdėte šiais metais (medicinos įstaigoje Lietuvoje), galite užpildyti Naujagimiui draugiškiausios ligoninės 2012 m. rinkimų anketą.

Žindymo paramos grupių Lietuvoje turbūt yra šen bei ten. Aš žinau 2, kuriomis tikrai galima pasitikėti – tai

 1. Pradžių pradžios“ savanorių grupė „Mama – mamai“, kurios konsultantės išsibarsčiusios įvairiuose Lietuvos miestuose ir Didžiojoje Britanijoje (dalis jų turi IBLCE sertifikatus) bei
 2. Prieraišiosios tėvystės centras (PTC) su La Leche League (LLL) vėliava, veikiantis Vilniuje.

PTC sezono metu kartą per mėnesį renkasi žindančios mamos ir kalbasi iš anksto žinoma tema bei užduoda tuo metu rūpimus klausimus. Taip pat vyksta įvairūs su žindymu susiję mokymai, galima nemokamai konsultuotis. Nors dar iki galo neužbaigiau LLL akreditacijos, tačiau tarp konsultančių skelbiami ir mano kontaktai.

Ar žinojote, kad daugelyje pasaulio šalių ir Lietuvos Respublikos Reklamos įstatymu yra draudžiama reklamuoti motinos pieno pakaitalus? Tačiau mamų žurnaluose tokių reklamų matome, nes jie pasiskelbia taip pat skirti ir sveikatos priežiūros specialistams.

Ar žinojote, kad Lietuvos Respublikos Darbo kodekso 278 str. 8 d. sako, jog

„Krūtimi maitinančiai moteriai, be bendros pertraukos pailsėti ir pavalgyti, ne rečiau kaip kas trys valandos suteikiamos ne trumpesnės kaip pusės valandos pertraukos kūdikiui maitinti. Moters pageidavimu pertraukas kūdikiui maitinti galima sujungti ar pridėti prie pertraukos pailsėti ir pavalgyti arba perkelti į darbo dienos pabaigą atitinkamai sutrumpinant darbo dieną. Pertraukos kūdikiui maitinti apmokamos pagal darbuotojos vidutinį darbo užmokestį.“

?

Nesu girdėjusi, kad kokioje nors įstaigoje toks punktas būtų įgyvendinamas. Be to, neapibrėžta, kas yra kūdikis? 2 mėn. vaiko ir 2 m. vaiko žindymo poreikiai skirtingi. Jeigu kalbama tik apie kūdikį kaip vaiką iki vienerių metų amžiaus, tai nepaisoma PSO rekomendacijos vaiką motinos pienu maitinti ne mažiau kaip iki 2 metų.

Taigi dar sočiai yra kur tobulėti tiek visuomenės informavimo, tiek politikos srityse. Šįmet įkurta Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultantų asociacija, tad visai verta turėti didesnių lūkesčių. Būtent visuomenės, politikų ir valdžios institucijų dėmesį į žindymo skatinimo, apsaugos ir rėmimo klausimus siekiama atkreipti Pasauline žindymo savaite. Dar reiktų atkreipti ir medikų dėmesį.

4 Comments

 1. Pingback: Naujienos iš darbo fronto | Dirbu Mama

 2. Pingback: Naujagimiui draugiškiausia ligoninė 2012 | Dirbu Mama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *