Būti tėvais
comments 3

Literatūra apie žindymą lietuviškai

Labai noriu pasidžiaugti, kad jaunos mamytės Lietuvoje kuo toliau, tuo daugiau turi galimybių maitinti krūtimi. Veikia daug daugiau kursų būsimoms žindyvėms nei tada, kai aš laukiausi pirmagimio, mamų žurnaluose apie žindymą rašo dažniausiai profesionalai, be to, yra net trys puikios žindymo knygos lietuvių kalba, skirtos plačiajai visuomenei!

Pirmoji tokio pobūdžio knyga išleista berods 2009 m., šįmet atnaujinta, papildyta ir pasirodžiusi nauju viršeliu – Kazimiero Vitkausko „Žindymas. Nepakeičiamas kaip motinos meilė. Vadovėlis mamai, šeimai ir daktarui. (352 p., berods 2012 m., išleido pats autorius)

Pavadinimas labai gražus, bet šiek tiek per stiprus. Juk tos mamos, kurios dėl vienų ar kitų priežasčių negali maitinti savo kūdikio savo pienu, taip pat labai myli savo vaiką. Pati knyga irgi parašyta tokiu tonu, kad nemėgintum išsisukinėti nuo žindymo. Jeigu turite problemų, tokia kalbėjimo maniera gal net kiek pykdys, tačiau jeigu dar tik ruošiatės vaikelio atėjimui, ji tik sustiprins apsisprendimą žindyti ir parodys, kad visi sunkumai yra įveikiami.

K. Vitkausko knygos turinį ir kai kuriuos skyrius galima rasti jo svetainėje žindyk.lt (žr. dešinėje). Gydytojas kalba tvirtai, teiginius argumentuoja moksliniais tyrimais, vartoja gana daug mokslinių terminų. Tiesa, jo pateiktos žinios nebūtinai yra pačios pačios naujausios – nevarčiau naujosios knygos, bet senojoje krūties anatomiją jis aiškino ne visai tiksliai, tad galbūt yra smulkių liapsusų ir kituose skyriuose, – tačiau iš esmės jo knyga teisinga, tikrai išsami ir verta dėmesio. Būtų gerai, kad ją perskaitytų bent kas antras šeimos gydytojas.

Antroji knyga – pernai pasirodžiusi verstinė Márta Guóth-Gumberger, Elizabeth Hormann „Žindymas. (128 p., 2011 m., Charibdė)

Kadangi šis darbas išleistas „Pradžių pradžios“ iniciatyva, prie jo taip pat prisidėjo draugiška žindymui psichologė Ramunė Želionienė, kokybe abejoti neverta. Tai visiškai praktinė knyga, apimanti laikotarpį nuo prieš gimdymo iki nujunkymo. Čia gausu nuotraukų, išsamiai pristatomos žindymo pozos, strategijos, kaip sėkmingai paduoti krūtį vaikučiui, aptariamos dažniausios problemos. Skaitymą palengvina puslapių krašteliuose esančios trumpos santraukos ar pagrindinės mintys, praktiniai patarimai išskirti ryškia spalva.

Trečioji knyga, kurią norėčiau rekomenduoti – Eglės Markūnienės „Žindymo menas ir mokslas. Sėkmingo maitinimo krūtimi vadovas.  (128 p., 2012 m., Brentus)

Savo išvaizda ir forma ji panaši į antrąją, tačiau šioje daugiau mokslo. Didžiąją dalį knygos užima aiškinimas, kas yra motinos pienas, kaip jis gaminasi, taip pat pateikiama įvairių istorinių ir antropologinių žinių, kaip, kas, kodėl ir kur žindo.

Kita knygos dalis – praktinė. Vėlgi daug nuotraukų su žindymo pozomis, su dažniausiomis problemomis, svarbiausias tekstas išskirtas kita spalva. Ši knyga smagi tuo, kad pateikiama daug lietuviškų aktualijų, o iliustracijose šypsosi lietuviai vaikai. Taigi tai – tarpinis K. Vitkausko ir M. Guoth, E. Hormann variantas.

Jų visų kainos panašios – apie 20-30 Lt, priklausomai nuo pardavimo vietos. Tad rinktis pagal skonį 😉 Man regis, nuo rudens bet kurios iš šių knygų Vilniuje bus galima teirautis PTC.

3 Comments

  1. Pingback: Lietuviškos knygos APIE ŽINDYMĄ | Nėštumo Kalendorius

  2. Pingback: Aistros dėl žindymo – Dirbu Mama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *